Kultura

Oscary 2022. Ogłoszono nominacje. Które filmy mają ich najwięcej?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 16:45
Najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów otrzymały filmy "Psie pazury" i "Diuna". Wśród wyróżnionych znaleźli się również Polacy. Nominację za zdjęcia do "West Side Story" otrzymał Janusz Kamiński. O Oscara powalczy także krótkometrażowy film Tadeusza Łysiaka "Sukienka".
Wśród nominowanych są też Polacy: Janusz Kamiński i Tadeusz Łysiak
Wśród nominowanych są też Polacy: Janusz Kamiński i Tadeusz ŁysiakFoto: Shutterstock/Valeriya Zankovych

Janusz Kamiński otrzymał nominację za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga "West Side Story". To adaptacja broadwayowskiego musicalu z 1957 roku. Polak będzie walczył o Oscara z autorami zdjęć do nominowanego w 10 kategoriach obrazu "Diuna" i filmu "Psie Pazury", który otrzymał najwięcej, bo 12 nominacji.

Podobnie jak "West Side Story" otrzymały one również nominacje do Oscara za najlepszy film roku. Wśród 10 filmów nominowanych w tej kategorii znalazł się także brytyjski komediodramat "Belfast" oraz amerykański film biograficzny "King Richard: Zwycięska rodzina". Sam Steven Spielberg po raz kolejny otrzymał nominację za reżyserię.

Film krótkometrażowy

Polski dramat "Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka, którego producentem jest Maciej Ślesicki, został nominowany w kategorii najlepszy aktorski film krótkometrażowy. Spośród filmów zagranicznych w tym roku nominowano produkcje z Japonii, Danii, Włoch, Buthanu i Norwegii.

Reprezentujący Polskę obraz Jana Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" nie znalazł się na ogłoszonej w grudniu "krótkiej liście" 15 kandydatów do nominacji.

Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej zostaną w tym roku wręczone po raz 94. Ceremonia odbędzie się 27 marca w teatrze Dolby w Hollywood.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:56 11546201_1.mp3 Filmy "Psie Pazury" i "Diuna" otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

es

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Obraz o ważnym dla naszej cywilizacji problemie". Ks. dr Kotyński o nagrodzonym Oscarem filmie "Nomadland"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:30
- Jestem zadowolony z tego, że ten film otrzymał nagrodę, ponieważ mówi on o bardzo ważnej kwestii dla naszej cywilizacji, czyli o bezdomności, o pewnej tragedii. A z drugiej strony - o uroku życia, którego nie odczuwa mieszkaniec wielkiego miasta, któremu wszystko się układa - powiedział w Polskim Radiu 24 recenzent filmów ks. dr Marek Kotyński. Gościem audycji był także krytyk i publicysta Łukasz Jasina. 
rozwiń zwiń