Kultura

Kongres Kultury zakończony

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2009 09:50
Podsumowaniami i sesją plenarną "Kultura - kapitał rozwoju" zakończył się VI Kongres Kultury Polskiej.

Na zakończenie spotkania twórcy przedstawili swoje przesłanie. W ich opinii, polscy obywatele zasługują na realny mecenat państwa i samorządu nad kulturą i sztuką. Zdaniem twórców, konieczne jest między innymi zwiększenie nakładów na kulturę.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski jest zadowolony z ożywionych dyskusji podczas poszczególnych sesji kongresu. Jego zdaniem, wyniknie z nich między innymi wniosek o konieczności zwiększenia nakładów na edukację kulturalną.

Część twórców przybyłych do Krakowa podkreślała, że podczas obrad doszło do zderzenia dwóch wizji organizacji i finansowania życia kulturalnego.

Zebrani w Krakowie na Kongresie Kultury Polskiej chcieliby, aby państwo przeznaczało 1 procent budżetu na działalność kulturalną. List w tej sprawie podpisało wielu uczestników spotkania. Zostanie on przekazany szefowi rady programowej Kongresu.

Obecnie państwo przeznacza 0,6 procent PKB na kulturę. Reżyser Krzysztof Krauze wyjaśnia, że postulat twórców, zwiększenia roli mecenatu państwa to ich odpowiedź na pomysły ekonomistów - Jerzego Hausnera i Leszka Balcerowicza - przedstawione wczoraj na Kongresie.

Krzysztof Krauze podkreśla, że autorami reformy, dotyczącej finansowania kultury powinni być twórcy, którzy stworzyliby ją przy pomocy ekonomistów, a nie odwrotnie. W opinii reżysera ekonomiści nie rozumieją na czym polega sens kultury, oraz ochrony talentów. Ekonomiści postulowali między innymi zwiększenie roli rynków w finansowaniu kultury.

Jedna z sygnatariuszek listu, historyk sztuki Anda Rottenberg dodaje, że pieniądze na kulturę powinni dzielić ludzie kultury, a nie politycy. "Walczyłam przed rokiem '89 z cenzurą i chciałabym, żeby tej cenzury nie było" - wyjaśnia historyk sztuki.

Reżyser Agnieszka Arnold powiedziała, że dla ludzi kultury nie do przyjęcia jest neoliberalna wizja zaprezentowana przez ekonomistów Jerzego Hausnera i Leszka Balcerowicza.

Z kolei Agnieszka Holland skrytykowała sytuację w mediach publicznych. Według reżyserki, państwo albo zawłaszcza media albo je porzuca. Dodała, że dla wielu Polaków to właśnie media publiczne stanowią jedyną możliwość dostępu do kultury.

Po dyskusjach w drugim dniu kongresu gośmi Hanny Marii Gizy w Sezonie na Dwójkę byli: Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Wajda, Maria Poprzęcka, Bogdan Zdrojewski, Joanna Wnuk-Nazarowa, Paweł Potoroczyn. Podjęli oni próbę odpowiedzi na pytanie: Gdzie jesteśmy i jak kształtują się najważniejsze procesy w obszarach kultury, co dał Kongres kulturze polskiej.

W Kongresie Kultury Polskiej uczestniczy kilkuset twórców i działaczy kultury.

(na podst.IAR)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Szósty kongres

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2009 12:10
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o polską kulturę, jej kondycję i rozwój powstała inicjatywa zorganizowania Kongresu Kultury Polskiej. Odbędzie się on w Krakowie w dniach 23-25 września 2009 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy dzień kongresu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 09:27
W Krakowie rozpoczyna się dziś (23.09) trzydniowy Kongres Kultury Polskiej, którego celem jest bilans dorobku kultury w 20 lat po zmianie ustrojowej i wskazanie propozycji reform. Minister Kultury Bogdan Zdrojewski oczekuje, że uczestnicy debaty - twórcy, naukowcy i działacze- wypracują koncepcję finansowania i organizacji działalności kulturalnej.
rozwiń zwiń