Kultura

Rozpoznać Chopina na nowo

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 15:48
Chopin jest jedynym powszechnie znanym na świecie polskim kompozytorem. Znacznie mniej wiemy o nim my, Polacy.

Artur Rubinstein w przedmowie do książki Kazimierza Wierzyńskiego „Życie Chopina” napisał: „Spotykałem się z niezrozumieniem Bacha w pewnych środowiskach, z małym wzięciem Mozarta we Włoszech, z dziwną antypatią do Brahmsa w krajach łacińskich, z nienawiścią do Czajkowskiego we Francji. Chopin panuje wszędzie". O tym na czym polega fenomen Chopina i dlaczego jego osoba w wielu kulturach jest ciągle żywa zastanawiali się goście Andrzeja Matula w "Rozdrożach kultury"  Małgorzata Błoch-Wiśniewska, Koordynator Projektów Krajowych Biura Obchodów Chopin 2010, oraz Waldemar Dąbrowski, Przewodniczący Komitetu Obchodów Chopin 2010.

Fryderyk Chopin już jako dwudziestolatek wyjechał z Warszawy, ale to właśnie to miasto najbardziej go ukształtowało - uważa Małgorzata Błoch- Wiśniewska. Waldemar Dąbrowski dodaje, że był to człowiek, który sam był Europą. Gdziekolwiek się pojawił, prezentował wartości europejskie.

Chopin był niezwykle krytyczny wobec swojej twórczości. George Sand pisała wielokrotnie, że często pracował całe noce i dnie, by na końcu wrócić do swojej pierwszej myśli kompozytorskiej.

- Chopin był także osobą żywą, inteligentną, o niezwykłym poczuciu humoru. Takiego chcemy go pokazać w 2010 roku - mówi Małgorzata Błoch- Wiśniewska.

 
- Odbiór Chopina na świecie może nas czasem zawstydzać, bo znacznie mniej wiemy o nim my, Polacy - wyjaśniają goście "Rozdroży kultury".
 
 
W Azji Chopin uznawany jest za szczególnego kompozytora. Doceniany jest także w Ameryce Południowej. Zdaniem Waldemara Dąbrowskiego Chopin swoją popularność zawdzięcza głównie uniwersalnym emocjom, które przekazuje w swojej muzyce. - Chopin jest nieustajacym źródłem inspiracji dla wielu pokoleń artystów, wszystkich dyscyplin sztuki - dodaje Waldemar Dąbrowski.
 
 
- Cały czas odkrywam pokłady uwielbienia, sympatii, podziwu, zachwytu nad Chopinem w różnych miejscach na swiecie. W basenie Morza Karaibskiego uznano go za najbardziej tanecznego, w basenie Morza Karaibskiego uznano go za najbardziej tanecznego kompozytora- mówi Waldemar Dąbrowski.

 
 
Dwusetna rocznica urodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina będzie dobrą okazją do przybliżenia sobie jego osoby. W 2010 roku odbędzie się  szereg imprez upamiętniających to wydarzenia.  Program 2 Polskiego Radia zainauguruje Rok Chopinowski transmisją koncertu z Filharmonii Narodowej (8 stycznia, godz. 19:30.). Zagra chiński pianista Lang Lang oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.
 

 

 
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kanon Dwójki: Chopinowskie miscelanea

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2007 08:50
Gdyby trzeba było kogoś „wybierać” – wybrałbym bez wahania! Oddałbym natychmiast: Mickiewicza – z rozpaczą, Słowackiego – z żalem, tuzin Krasińskich – za jednego Chopina. Sam nie grając, żywię dla Chopina uczucie, które tylko religią nazwać można… - pisał Julian Tuwim w Uwielbieniu dla Chopina. („Wiadomości Literackie” 1936 nr 11).
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 marca: Urodziny Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2008 13:30
1 marca na antenie Programu 2 obochodzić będziemy urodziny Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń