Kultura

Milan Kundera żegna się z czytelnikami?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 02:43
- Książką "Święto nieistotności" autor się żegna z powieścią. To mała publikacja, ale ogromne zadanie - mówi tłumacz dzieł Kundery, Marek Bieńczyk.
Audio
  • Rozmowa z Markiem Bieńczykiem o ostatniej powieści Milana Kundery (Klub Trójki)
- Milan Kundera jest muzycznie bardzo wykształcony i to widać w kompozycjach jego powieści. Kobiety szalały na punkcie jego nieprawdopodobnie długich palców - opowiada Marek Bieńczyk. Zdjęcie pochodzi z 1981 roku.
- Milan Kundera jest muzycznie bardzo wykształcony i to widać w kompozycjach jego powieści. Kobiety szalały na punkcie jego nieprawdopodobnie długich palców - opowiada Marek Bieńczyk. Zdjęcie pochodzi z 1981 roku.Foto: PAP/DPA

Powieść "Święto nieistotności", która w całości jest obecnie czytana na antenie Trójki, ma być ostatnią książką Czecha. - Kundera nie powiedział tego oficjalnie, ale tak mówił swoim tłumaczom i przyjaciołom. Myślę, że już nie będzie jego nowej powieści, ewentualnie jakieś eseje, które ma porozrzucane po komputerze - mówi tłumacz. 

Początkowo książki Milana Kundery, tłumaczone na język polski przez Marka Bieńczyka, były sprawdzane przez czeskiego autora. Dopiero z upływem czasu pisarz obdarzył zaufaniem polskiego tłumacza. - Milan Kundera był i jest bardzo czuły na punkcie przekładów. Kontrolował je we wszystkich językach, które mógł czytać - opowiada Marek Bieńczyk.

Gość Jerzego Sosnowskiego mówi w audycji o tłumaczach Kundery, którzy tłumaczenie "robili sercem", o tym, dlaczego żadne słowo w jego ostatniej powieści nie jest napisane na poważnie oraz o starości artystów.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Jerzy Sosnowski

Gość: Marek Bieńczyk (eseista, powieściopisarz, tłumacz wszystkich utworów Milana Kundery, napisanych pierwotnie po francusku)

Data emisji: 18.08.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Listy niezapomniane", czyli krótko, mądrze i od serca

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 03:53
Publicystka "Newsweeka" Renata Kim opowiada, że najciekawszym listem w tomie Shauna Ushera był dla niej list żony Winstona Churchilla do polityka, w którym pisze, że mąż przestał być miły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Saramonowicz o tym jak trudno być mężczyzną

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 03:39
- Nie postrzegam siebie jako ambasadora traum męskich, ale od czasów "Testosteronu" próbuję opowiedzieć o tym, jak trudno jest być człowiekiem, gdy się jest mężczyzną - mówi Andrzej Saramonowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najsłynniejsze polskie zdania. Skąd bierze się ich popularność?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 03:16
- Nie wiadomo, co sprawia, że powtarzamy takie frazy, jak np. "Koń, jaki jest, każdy widzi". Czasem rytm, czasem melodia - mówi prof. Jerzy Bralczyk.
rozwiń zwiń