Polskie Radio
Section05
Milan Kundera

Nie żyje Milan Kundera. Wspominamy wybitnego pisarza

W Paryżu zmarł w środę (12 lipca) w wieku 94 lat wybitny czeski powieściopisarz i eseista Milan Kundera. Czytelnikom był znany przede wszystkim jako autor powieści "Nieznośna lekkość bytu". Pisarz, uważany za twórcę prozy intelektualnej, napisał też m.in.: "Walca pożegnalnego", "Księgę śmiechu i zapomnienia" oraz "Tożsamość". Autor cenionych esejów, wśród których są "Sztuka powieści" oraz "Zdradzone testamenty".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki literatura Milan Kundera odeszli 2023

"Milan Kundera był największym czeskim pisarzem XX wieku"

- Trzydzieści, czterdzieści lat temu z jednej strony Milan Kundera był autorem bestsellerowych powieści, a z drugiej strony uchodził za jednego z najwybitniejszych intelektualistów swoich czasów. Szczególnie w latach 80. odegrał rolę trudną do przecenienia, a to za sprawą swojej eseistyki poświęconej Europie Środkowej, losom Czechów, Słowaków, Węgrów i Polaków - mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 Milan Kundera Dwójka Jakub Kukla Aleksander Kaczorowski literatura

Nie żyje Milan Kundera. "Był pisarzem uwikłanym w historię"

– Kundera, jak chyba nikt inny, opowiedział o doświadczeniu pokoleniowym zaangażowania w komunizm i o wielkim rozczarowaniu oraz porażce lewicowego projektu, którego on był uczestnikiem, wyznawcą, a także w jakimś sensie ofiarą – mówił w Polskim Radiu tłumacz i eseista Aleksander Kaczorowski. Milan Kundera, wybitny czeski pisarz, autor głośnej powieści "Nieznośna lekkość bytu", zmarł 12 lipca 2023 roku w wieku 94 lat.
Zobacz więcej na temat:  Milan Kundera Czechy Francja literatura KSIĄŻKA komunizm filozofia

Milan Kundera. Pisarz, który nie znosi etykietek

- Czeski, francuski czy europejski pisarz? Problem z Kunderą polega na tym, że umyka klasyfikacji. On sam nie znosił takich określeń i poświęcił im nawet cykl esejów traktujących o pisarzach przebywających na emigracji. Wydawcy jego książek też uciekali od przyklejania mu etykietek – mówiła w Dwójce prof. Danuta Sosnowska.
Zobacz więcej na temat:  Milan Kundera Paryż Praga KULTURA literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński

Marek Bieńczyk o twórczości Milana Kundery

Milan Kundera niechętnie udziela zgody na prezentowanie w radiu jego utworów, a właściwie w ogóle nie udziela na to zgody. Jest więc sensacją – bez przesady – na skalę europejską, że zrobił wyjątek dla polskiej radiofonii, a konkretnie dla Trójki, dzięki czemu od wczoraj na naszej antenie możemy Państwu przedstawić CAŁOŚĆ jego powieści pt. "Święto nieistotności" – w przekładzie Marka Bieńczyka, w interpretacji Piotra Machalicy.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Sosnowski Milan Kundera