Kultura

Prywatna historia aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 09:31
Na rynek wydawniczy trafił pierwszy wywiad-rzeka z Wojciechem Pszoniakiem.

Wybitny aktor teatralny i filmowy w rozmowie z Michałem Komarem cofa się do lat dzieciństwa. Wspomina swoje lwowskie korzenie. Otwarcie mówi o pierwszych, poważnych życiowych decyzjach. Wspomina też swoje sukcesy, ale nie zapomina o porażkach. Ujawnia spostrzeżenia związane z grą na scenach polskiej i francuskiej, w mistrzowski sposób opowiada o pracy z wielkimi reżyserami, takimi jak Konrad Swinarski i Andrzej Wajda. Wojciech Pszoniak kreśli autoportret artysty, którego życie i sztuka splatają się ze sobą, tworząc naturalną jedność.

W rozmowie z Poskim Radiem, aktor przypomina, jak ważnym miejscem był i nadal jest dla niego Kraków. – Gdyby nie to miasto, moje losy potoczyłyby się zupełnie inaczej- przyznaje Wojciech Pszoniak.

Książka "Aktor" ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Wojciech Pszoniak pochodzi ze Lwowa, gdzie się urodził i spędził pierwsze dwa lata życia. Do niedawna w dowodzie, jako miejsce urodzenia, wpisane miał ZSRR. Już jako młody chłopak interesował się aktorstwem. W 1968 r. ukończył PWST w Krakowie. Występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie. Zagrał także w wielu filmach, m.in.: „Weselu” Andrzeja Wajdy,  „Austerii” Jerzego Kawalerowicza, „Nadziei” Stanisława Muchy. Obecnie możemy go oglądać w najnowszej produkcji Janusza Morgensterna "Mniejsze zło".

W tym roku Wojciech Pszoniak wraz z Małgorzatą Braunek i Wojciechem Brzezińskim, na antenie Programu 3 PR, przybliżał słuchaczom powiesći Eduardo Mendozy - "Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa". Obejrzyj wideo!

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Zmysłowość i kult życia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 12:07
"Ja i Ty i następna wojna. Teatr życia i śmierci" to zbiór dramatów wybitnego izraelskiego pisarza i reżysera Hanocha Levina, który trafił już na półki księgarń w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze wydawnictwa ubiegłego roku

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:59
Wręczono nagrody "Magazynu Literackiego Książki". Wśród nagrodzonych znalazły się dwie biografie, album fotograficzny, tłumaczenie obcojęzycznej prozy i podręcznik prawniczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie kolory filmu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2010 09:42
„Jeśli to fiolet, ktoś umrze…” taką tezę stawia w swojej najnowszej książce Patti Bellantoni, autorka dość nietypowej publikacji o kolorze w filmie.
rozwiń zwiń