Kultura

Krwawy i mroczny Dziki Zachód

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 14:39
Powieść "Krwawy południk" Cormaca McCarthy’ego to antymitologia Dzikiego Zachodu.
Audio
Kadr z pierwszego westernu Napad na ekspres z 1903 roku
Kadr z pierwszego westernu "Napad na ekspres" z 1903 roku Foto: Wikipedia/domena publiczna

"Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" na antenie Dwójki poświęcony był wydanej w Polsce książce amerykańskiego pisarza Cormaca McCarthy’ego. O prawdziwym Dzikim Zachodzie, prowadząca Hanna Maria Giza rozmawiała z tłumaczką literatury anglojęzycznej Agnieszką Sylwanowicz i doktorem Markiem Paryżem z Zakładu Literatury Amerykańskiej w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W połowie XIX wieku południe Stanów Zjednoczonych tonęło we krwi. Wydana w Polsce powieść Cormaca McCarthy’ego to próba rozliczenia z mrocznym mitem założycielskim USA, o którym podręczniki historii nie pamiętają.

Western to gatunek, który rozwijał się nie tylko w kinie, ale także w literaturze. Książka "Krwawy południk" porównywana jest do filmu "Dzika banda" Sama Peckinpaha. Łączy je wspólna, krwawa i mroczna wizja Dzikiego Zachodu.

Goście Hanny Marii Gizy podkreślali, że "Krwawy południk" bazuje na na faktach. Lata 1849-1850, w których toczy się akcja,  to moment zakończenia fundamentalnych procesów dla stworzenia Stanów Zjednoczonych. Żołnierze nie muszą już walczyć, szwendając się po kraju sadystycznie znęcają się nad Indianami. Książka opisuje historię bandy, która skalpuje Indian dla pieniędzy. Przewodzi im John Glanton, który jest postacią historyczną.

 

Krwawy Dziki Zachód

 

Legendarny, amerykański krytyk Harold Bloom nazwał "Krwawy południk" westernem ostatecznym, stwierdził, że powieść stanowi kulminacje całego estetycznego potencjału literatury westernowej.


Goście audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" - tłumaczką Agnieszka Sylwanowicz i doktor Marek Paryż odpowiadali na pytania słuchaczy.

 

Słuchacze pytają o westerny

 

"Krwawy południk" opowiada o bezimiennym nastolatku, który ucieka z domu od ojca alkoholika, ale już w trzecim akapicie czytamy, że "kiełkuje w nim pociąg do bezmyślnej przemocy" i dołącza do grupy masakrującej Indian na Dzikim Zachodzie.

 

O czym opowiada Krwawy południk?

 

"Krwawy południk" ma zostać zekranizowany w przyszłym roku. Reżyserem będzie Todd Field. Wcześniej z projektem związany był Ridley Scott, który stwierdził jednak, że ta historia nie powinna być przenoszona z książki na ekran.

Książka zajęła trzecie miejsce w plebiscycie „New York Timesa” na najważniejszą powieść amerykańską 25-lecia. W Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

(usc,na podst.Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

23 kwietnia 2008 - Lao Che - "Czarne kowboje"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2008 00:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legenda Dzikiego Zachodu ułaskawiona?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 06:00
Na swym koncie miał wiele zabójstw. Uciekł z aresztu, został złapany i ponownie osadzony w więzieniu.
rozwiń zwiń