Kultura

Slonsko godka

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 08:30
"Jak sie kapnóńć, co Hanys godo?", czyli "Slonsko godka. Ilustrowany słownika dla Hanysów i Goroli".
Audio

Hazok- zając, pleciónka - chałka, mandele - migdały, fanka -dziewczyna, wuszt - kiełbasa, darki - prezenty to kilka przkładów na to, jak bardzo różni się gwara śląska od języka polskiego.

- Początkowo słownik zaczęłam rysować dla dzieci, ale zachęcona zainteresowaniem dorosłych postanowiłam go rozbudować - podkreśla Joanna Furgalińska, autorka "Ilustrowanego słownika dla Hanysów i Gorali", gość "Wieczoru naukowego".

Pomysł napisania i narysowania słownika powstał z myślą o Śląsku, promowaniu odrębności regionu i rozwianiu stereotypu odwiecznie walczącego Hanysa i Gorala.

- Gorol w gwarze śląskiej to określenie osoby, która mieszka poza Śląskiem - mówi Anna Musialik, dziennikarka, popularyzatorka gwary śląskiej, gość "Wieczoru naukowego". - Natomiast hanys to określenie rdzennego mieszkańca dawnej pruskiej części Górnego Śląska. Hanys to człowiek, który żyje na Śląsku i mówi mową śląską – wyjaśnia.

Ludzie opisani w słowniku Furgalskiej to bardzo barwnie przedstawione społeczności Śląska. Autorka ze swadą i humorem przybliża urodę i odrębność językową regionu. Zabawnie brzmiące w uszach Goroli śląskie słowa zobrazowane są dowcipnymi ilustracjami. Książka pobudza wyobraźnię i ułatwia dialog z Hanysami, została przygotowana z myślą o czytelnikach wrażliwych na polską kulturę.

Ilustracja_ze_słownika_
Ilustracja ze słownika

 

Pierwszy duży słownik Jana Karłowicza o gwarach polskich wydany był w 1911 roku, potem było wiele kolejnych, ale najnowsza propozycja jest bardzo atrakcyjna.

Przygotowała Katarzyna Jankowska

(ah)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Codzienna mowa - emocje w języku

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2007 12:48
Poprzez język ujawniamy nasze uczucia i myśli, a także oceniamy rzeczywistość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piąta strona świata" - Kazimierz Kutz

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2010 12:03
Debiutancka powieść Kazimierza Kutza. Śląsk, piąta strona świata, to miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie sposób zamknąć go w sztywne ramy ani opowiedzieć od początku do końca. Można tylko próbować...
rozwiń zwiń