Kultura

Marek Nowakowski Warszawskim Twórcą 2010

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 10:11
Marek Nowakowski został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej miasta Warszawy w kategorii "Warszawski Twórca", przyznawanej za całokształt twórczości. Nagrody wręczono w stołecznych Arkadach Kubickiego.

Przewodniczący jury Nagrody Literackiej miasta Warszawa, prof. Andrzej Makowiecki nazwał Nowakowskiego "najwarszawściejszym pisarzem", nie tylko ze względu na to, że akcja niemal wszystkich dzieł tego twórcy rozgrywa się w Warszawie, ale także ze względu na fakt, że laureat całe swoje życie pozostał wierny stolicy. -Okres 20 lat, podczas których mieszkał we Włochach traktuję jako antycypację przyłączenia Włoch do Warszawy - mówił Makowiecki.

W laudacji przewodniczący jury podkreślił, że książki Marka Nowakowskiego poza niewątpliwymi przymiotami literackimi, mają też wartość dokumentalną. -Nowakowski uwiecznił świat, który na naszych oczach przemija, warszawskich cwaniaków, budek z piwem, pijackich melin, honorowych przestępców. W dobie, gdy literatura unika konkretów taka pasja dokumentowania, zatrzymywania czasu, zasługuje na najwyższy szacunek - powiedział Makowiecki.

W kategorii "literatura dla dzieci i młodzieży” wyróżniony został Paweł Beręsewicz za książkę "Warszawa. Spacery z Ciumkami”  (Wydawnictwo Skrzat). W kategorii "edycja warszawska”  otrzymał Stanisław Milewski za książkę "Codzienność niegdysiejszej Warszawy" (Wydawnictwo Iskry). W kategorii "literatura piękna” nagrodę otrzymał Ryszard Przybylski za "Cień jaskółki”  (Wydanictwo Znak).

Nagroda Literacka Miasta stołecznego Warszawy jest, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Ostatnim laureatem - przed samą wojną, był Leopold Staff (1938). Nagrodę otrzymali również twórcy tak wybitni jak Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935) i Maria Kuncewiczowa (1937).

W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Spośród nazwisk laureatów nagród powojennych warto przypomnieć Mirona Białoszewskiego, Kazimierza Brandysa, Ernesta Brylla, Juliusza Wiktora Gomulickiego, Hannę Januszewską czy Jerzego Waldorffa. Nagroda przywrócona została trzy lata temu.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Marek Nowakowski: W słowie "Redaktor" mieściła się cała emanacja jego możliwości

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 22:56
rozwiń zwiń