Kultura

Najlepsze wydawnictwa ubiegłego roku

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:59
Wręczono nagrody "Magazynu Literackiego Książki". Wśród nagrodzonych znalazły się dwie biografie, album fotograficzny, tłumaczenie obcojęzycznej prozy i podręcznik prawniczy.

Wydawnictwo Biały Kruk otrzymało nagrodę za album "Ars" poświęcony świętemu Janowi Marii Vianney. Autorem zdjęć jest Adam Bujak. Jak wyjaśnia autorka tekstu zamieszczonego w albumie - Jolanta Sosnowska, album to fotograficzno - literacka opowieść o prostym proboszczu małej francuskiej parafii w Ars.

Wydawnictwo Dolnośląskie otrzymało nagrodę za biografię Jacka Kaczmarskiego "To moja Droga. Biografia Jacka Kaczmarskiego" autorstwa Krzysztofa Gajdy.

Inną nagrodzoną biografią jest historia Jerzego Borejszy, napisana przez Eryka Krasuckiego, a wydana przez PWN. Jak podkreśla autor wydawnictwa "Międzynarodowy komunista. Jerzy Borejsza - biografia polityczna"  Borejsza to postać wielowymiarowa z "odcieniami szarości".

 

''

W kategorii "proza zagraniczna" nagrodę otrzymało wydawnictwo Sonia Draga za "Historię Edgara" Davida Wróblewskiego, w tłumaczeniu Witolda Kurylaka.

W kategorii "prawo" wygrało wydawnictwo C.H. Beck za "Prawo Polskie. Próba Syntezy" Tadeusza Guzy, Jana Głuchowskiego i Marii Pałubskiej.

Nagrody przyznaje zespół redakcyjny miesięcznika "Książki" pod przewodnictwem Krzysztofa Masłonia. Co miesiąc wybiera 4 tytuły miesiąca, a spośród nich 5 tytułów roku. Krzysztof Masłoń podkreślił, że drugi rok z rzędu nie przyznano nagrody w kategorii "proza polska". Jak powiedział, nazwiska w polskiej prozie pierwszoligowe, popełniały książki, które nie będą najważniejszymi w ich dorobku.

W tym roku po raz pierwszy przyznane zostało nowe wyróżnienie - Wydarzenie Roku. Pierwszym w historii laureatem został serwis audioteka.pl, specjalizujący się w sprzedaży on-line książek audio, za nową jakość w działaniach na rzecz promocji audiobooków. Od 2006 roku przyznawana jest przez Bibliotekę Analiz nagroda specjalna dla Wydawcy Roku.
Tytuł Wydawca Roku 2009 otrzymał Dom Wydawniczy Rebis za „umiejętne połączenie swoich najlepszych tradycji z sukcesem komercyjnym nowoczesnego wydawnictwa".
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jacek Kaczmarski znów z nami

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2008 10:07
"Scena to dziwna", czyli pięciopłytowy elementarz twórczości warszawskiego barda przez cały najbliższy tydzień na antenie Trójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biografie niezwykłe: Jacek Kaczmarski w 5. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2009 19:23
7 kwietnia 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie kolory filmu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2010 09:42
„Jeśli to fiolet, ktoś umrze…” taką tezę stawia w swojej najnowszej książce Patti Bellantoni, autorka dość nietypowej publikacji o kolorze w filmie.
rozwiń zwiń