Kultura

Świadek niezastąpiony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 09:00
"Dzienniki 1954-1957″ Jana Józefa Lipskiego nie są dziełem literackim. To surowe notatki uczestnika wydarzeń, a tym samym – niezastąpione źródło informacji o tamtym okresie.
Audio
  • Klub Trójki o "Dziennikach" Jana Józefa Lipskiego

- Publicznie funkcjonowała legenda, że ten dziennik nie istniał, że został przez Lipskiego spalony po jego aresztowaniu w 1967 roku, co częściowo jest prawdą, gdyż spalił wówczas zapisy za cztery wcześniejsze lata, by nie narażać ludzi, o których pisał, na prześladowanie ze strony SB – powiedział dr Łukasz Garbal z Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską (oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie).

 

Okładka
Okładka książki

 

Garbal, który "Dzienniki" opracował i opatrzył przypisami, w imieniu swoim i czytelników podziękował Marii Lipskiej, żonie Jana Józefa, która podjęła decyzję o publikacji. – Ta książka jest niezastąpionym źródłem do historii tego czasu – dodał.

Dr Antoni Dudek, historyk i politolog IPN dodał, że rok 1956 jest jedną z dwóch najważniejszych dat w historii PRL-u, bo zmienił oblicze systemu komunistycznego w Polsce z fazy totalitarnej, na fazę łagodniejszą, autorytarną. Dlatego "Dzienniki" Lipskiego mają tak ogromne znaczenie, bo opisują okres najważniejszy, czyli od października '56 do stycznia '57 (kiedy Gomułka powrócił do władzy).

 

Kim był Jan Józef Lipski? Jakie informacje nie znalazły się w "Dziennikach"? Co to był "front październikowy" i jaką rolę, w zmianach politycznych i społecznych tamtego okresu, odegrał tygodnik "Po Prostu"?

Aby wysłuchać całej rozmowy "Klub Trójki o "Dziennikach" Jana Józefa Lipskiego", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Zapraszamy także do obejrzenia prezentacji książki prze dr Łukasza Garbala.

 

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

 

(asz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jan Józef Lipski

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 10:39
Ur. 1926, zm. 1991. Działacz polityczny, historyk literatury, wolnomularz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok o sprawach intymnych

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 14:21
Wygląda na to, że najważniejsze dokonania literackie mijającego roku są związane z tekstami osobistymi.
rozwiń zwiń