Kultura

Polska konserwacja

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2010 09:19
Polska będzie gościem honorowym Europejskich Targów Konserwacji i Restauracji Budynków oraz Renowacji Starych Budowli - Denkmal w Lipsku. Te prestiżowe targi odbędą się w dniach 18 - 20 listopada tego roku.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Tomasz Merta podkreśla, że to ważna okazja, aby zaprezentować dorobek naszego kraju w tej dziedzinie. "To są największe targi konserwatorskie w Europie i będziemy mieli na nich specjalny status. Będziemy mogli zaprezentować znacznie większe polskie stoisko i będziemy mogli przeprowadzić szereg przedsięwzięć takich jak konferencje, wystawy, żeby opowiedzieć o różnorodności polskiego dziedzictwa kulturowego i pokazać, jak bardzo interesujący jest polski wkład zarówno w doktrynę jak i praktykę konserwatorską" - powiedział Tomasz Merta.

Przygotowania do jak najlepszego zaprezentowania dorobku konserwatorskiego Polski już idą pełną parą. Magdalena Dziemidek, przedstawicielka Targów Lipskich w Polsce zapowiada, że będą zorganizowane trzy specjalne wystawy. Jedna z nich ma przybliżyć miejsca i zabytki w Polsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dwie pozostałe będą poświęcone architekturze ceglanej w Polsce oraz konserwacji jej. Będą też żywe warsztaty konserwatorskie i sala seminaryjna, w której będą prezentowane najciekawsze realizacje polskich konserwatorów. Pierwszego dnia targów podczas tak zwanego Dnia Polskiego odbędzie się jednodniowa konferencja naukowa poświęcona architekturze polskiej drugiej połowy dwudziestego wieku.
Według wiceministra Merty, prawdziwą perełką polskiej prezentacji będzie pokaz na żywo konserwacji malarstwa ściennego na kopii polichromii "Trzej Aniołowie" Józefa Mehoffera z 1901 roku.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z Ministerstwem Gospodarki, objęło patronat honorowy nad obecnością Polski na tegorocznych Targach Denkmal.
W poprzednich latach gośćmi honorowymi targów były Włochy, Francja i Węgry. Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Budynków oraz Renowacji Starych Budowli Denkmal są jedynymi targami w skali światowej, które w sposób kompleksowy prezentują i omawiają tematykę konserwacji zabytków, w tym zabytkowych budowli, zabytków przemysłowych, zabytkowych ogrodów oraz zabytków kultury i sztuki oraz restauracji oraz rewitalizacji miast. Targi organizowane są co dwa lata. Od 2008 roku odbywają się pod patronatem UNESCO.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Święto książki w Lipsku

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 13:33
Swoje nowe książki zaprezentują czytelnikom Wojciech Jagielski i Tomasz Różycki.
rozwiń zwiń