Kultura

FRE3JAZZDAYS Festival

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 15:50
Już dzisiaj, 14 lipca, rusza w Warszawie pierwsza edycja festiwalu, który stawia tylko na polskich muzyków. Będziemy mogli posłuchać najciekawszych zjawisk naszej sceny jazzowej!
Audio
  • Tomek Kaliński opowiada w Terenie Kultura o pierwszej edycji FRE3JAZZDAYS Festival

Za wybór zespołów i projektów, które pojawią się na FRE3JAZZDAYS Festival odpowiedzialny jest jego Dyrektor Artystyczny, Tomek Kaliński.

- Idea jest taka, żeby promować przede wszystkim polski jazz. - mówi Kaliński - Robimy więc skoncentrowany do trzech dni festiwal, który będzie robił to samo, co cykl koncertowy "Na Pradze Jest Jazz", ale w pigułce i - być może - bardziej skutecznie. Polski jazz jest bardzo w świecie ceniony i trzeba cieszyć się z tego, co mamy.

Przed trzy kolejne dni w Koneserze na warszawskiej Pradze odbędzie się siedem wyjątkowych koncertów.

/

 

14 lipca Festival rozpocznie Joanna Duda, jedna z najbardziej rozpoznawalnych młodych polskich pianistek jazzowych, kompozytorka i liderka "AuAuA", znana też z zespołu Wojtek Mazolewski Quintet. Na FRE3JAZZDAYS Festival Duda przedstawi swój solowy projekt.

 

 

 

Po niej wystąpi zespół The Transgress, autorzy jednej z najciekawszych płyt 2010 roku na polskiej scenie muzycznej. Do The Transgress dołączą wyjątkowi goście: Dawid Lubowicz na skrzypcach elektrycznych, Maciek Obara na saksofonie oraz Kondrad Rogiński na różnych instrumentach egzotycznych.

Następnego dnia, w piątek - 15 lipca, zagra w Koneserze zespół Spejs (Shocking Positive Electro Jazz Section). Ta norwesko-polska formacja łączy free jazz z muzyką elektroniczną, wzbogacając koncerty wizualizacjami tworzonymi na żywo. Spejs to projekt wymagający, ale szczególnie wart uwagi, także ze względu na spontaniczność ich koncertów i wspaniałe, pełne emocji improwizacje.

Drugi w kolejności tego dnia wystąpi Wojtek Mazolewski Quintet. Ich niezwykle dopracowana, wyjątkowa płyta "Smells Like Tape Spirit", nagrana została w odrestaurowanym studio analogowym Polskiego Radia w Gdańsku - dokładnie w taki sposób, w jaki nagrywał na przykład Coltrane. Z kolei premiera płyty przebiegała bardzo nowocześnie - bo w internecie. Na szczęście dla amatorów fizycznych nośników, "Smells Like Tape Spirit" można też kupić na płycie CD i gramofonowej. Wojtek Mazolewski Quintet znany jest z żywiołowych koncertów, czego przykładem może być występ formacji na tegorocznym Open'er Festival, wspaniale przyjęty przez publiczność.

Tymon Tymański & Jazz Out, nowy projekt Tymona Tymańskiego, zamykający drugi dzień festiwalu, zmierzą się z repertuarem Theloniusa Monka, jednego z najwybitniejszych muzyków jazzowych wszechczasów. To będzie szansa na zapoznanie się z materiałem z nadchodzącej płyty formacji - "Deep Fried Monk", jeszcze przed premierą.

/

 

 

Ostatni dzień festiwalu, 16 lipca - to dzień duetów. Będziemy mogli uczestniczyć w koncercie Oleś Duo - mistrzów muzyki improwizowanej. Oleś Duo wydali do tej pory jedną, za to świetnie przyjętą płytę. Braci jest tylko dwóch (Marcin gra na kontrabasie, Bartłomiej - na perkusji), a brzmią jak wieloosobowa formacja.

 

 

FRE3JAZZDAYS Festival zakończy niezwykły duet Tomasza Stańki i Marcina Maseckiego (na wideo poniżej Marcin Masecki w duecie z Ziv Ravitz'em w warszawskim Powiększeniu).

Obu muzyków chyba nie trzeba przedstawiać, a to połączenie sił zwiastuje wielkie wydarzenie.

- Wszyscy będziemy zaskoczeni, od początku do końca. - mówi Kaliński - Dostałem kilka dni temu od Marcina maila korygującego jego rider techniczny. Pojawiła się tam informacja, że być może przywiezie ze sobą pewien instrument...

Jaki to instrument? Niech pozostanie to niespodzianką aż do sobotniego koncertu zamknięcia FRE3JAZZDAYS Festival.

Koncerty rozpoczynające kolejne dni festiwalu zaczynają się o godzinie 19:00. I jeszcze bardzo ważna informacja na koniec: jak wskazuje sama nazwa festiwalu, wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Polecam i zapraszam do Konesera!

 

Agnieszka Obszańska

agnieszka.obszanska@polskieradio.pl

 

Aby posłuchać audycji "Teren Kultura", której gościem był Tomek Kaliński, wystarczy kliknąć na dźwięk w ramce po prawej stronie artykułu.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni