Kultura

Kłamcy włoskiego renesansu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 13:07
Nowa scena Teatru Polskiego-Scena Kameralna działa od niespełna trzech tygodni, a po „Szewcach” Macieja Prusa, doczekaliśmy się na niej drugiego, premierowego spektaklu. „Krainę kłamczuchów” przygotował Maciej Wojtyszko.
 
 
Maciej Wojtyszko po raz drugi zdecydował się na wyreżyserowanie spektaklu, w oparciu o ten sam, autorski tekst. "Krainę kłamczuchów" w 2005 roku po raz pierwszy mogli zobaczyć widzowie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl został tam bardzo dobrze przyjęty, czego najlepszym potwierdzeniem była nagroda "Złotego Miedziaka", czyli nagroda przyznawana przez publiczność podczas X Polkowickich Dni Teatru. Jak zapowiada Maciej Wojtyszko, realizacja warszawska, będzie różniła się znacznie od krakowskiej. – Scena Kameralna to dla mnie zupełnie nowa, nieznana przestrzeń, która wymusiła na mnie wprowadzenie wielu zmian. Zaangażowałem też innych aktorów. Fabuła pozostaje jednak taka sama - mówi Maciej Wojtyszko. 
 
 
.
"Kraina kłamczuchów" Macieja Wojtyszki przedstawia dwa dni z życia dwóch literatów–niepowtarzalnych  kłamców włoskiego renesansu: Petrarki i Boccaccia. Oto do Padwy, zagrożonej zarazą, przybywa Boccaccio aby nakłonić swojego mistrza - Petrarkę do powrotu do Florencji. Przepowiednie dotyczące losów Padwy są bowiem niepomyślne. Wielbiciel przybywa, by ocalić mistrza, prawdziwego boga opowiadaczy - tylko jak to zrobić, jeśli boga nie da się ocalić...? Tym bardziej, że gra między nimi toczy się nie tylko o życie, ale i o miłość.
- Wbrew pozorom najważniejsi w tym spektaklu nie są Petrarca i Boccaccia, ale kobieta, która się pojawia- wyjaśnia Maciej Wojtyszko.
 

- To jest spektakl przede wszystkim o miłości- mówi  Maciej Wojtyszko i dodaje, że w najgłębszej warstwie mówi o trudnościach, jakie ma niemal każdy, gdy musi mówić o prawdziwych uczuciach.Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z próby!
 


"Krainę kłamczuchów" można oglądać na nowej scenie Teatru Polskiego-Scenie Kameralnej, o której mówi się, że jest obecnie jedną z najnowocześniejszych w Warszawie. Jak mówi jednak Maciej Wojtyszko nowa scena, to dla reżysera duże wyzwanie, bo jej dobro testowane jest na pierwszych spektaklach, które pojawiają się w repertuarze.

 
 
W najbliższych dniach "Krainę kłamczuchów" zobaczyć będzie można 20 listopada oraz 2 i 3 grudnia.
28 listopada na Scenie Kameralnej odbędzie się kolejna premiera- "Dżumy" Mart Ogrodzińskiej.
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Och-Teatr

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 11:34
Och-Teatr właśnie tak będzie nazywała się nowa teatralna scena, która już niebawem pojawi się na kulturalnej mapie stolicy. Sceną przy Grójeckiej zarządzała będzie Krystyna Janda. Za wizerunek miejsca i program artystyczny będzie odpowiadała jej córka- Maria Seweryn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Och-Teatr rusza w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 14:51
Och-Teatr, tak nazywa się nowa scena Fundacji Krystyny Jandy, która swoją siedzibę będzie miała w dawnym Kinie Ochota.
rozwiń zwiń