Kultura

Żałoba narodowa

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2010 17:37
Na czas trwania żałoby narodowej odwołane zostają imprezy masowe i rozrywkowe.

Po katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem - w której ponieśli śmierć prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, najwyżsi dostojnicy państwowi, członkowie rodzin katyńskich i organizacji niepodległościowych śpieszący oddać hołd ofiarom zbrodni w Katyniu - marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski ogłosił tygodniową żałobę narodową. Wśród blisko stu osób na liście ofiar znajdują się również ludzie świata kultury, jak wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Tomasz Merta oraz znany i lubiany aktor Janusz Zakrzeński.

Na czas trwania żałoby narodowej odwołane zostają imprezy masowe i rozrywkowe - wszelkie widowiska, koncerty, rozgrywki sportowe. Do uczczenia pamięci zobowiązane są też media, poprzez ograniczenie nadawania programów rozrywkowych, komedii i reklam.

Napływają informacje o odwołanych imprezach kulturalnych, premierach teatralnych i koncertach. Organizatorzy tegorocznych 30. Warszawskich Spotkań Teatralnych - które miały się rozpocząć 11 kwietnia pokazami przedstawienia "Tramwaj" (z Isabelle Hupert i Andrzejem Chyrą, wystawionego przez Krzysztofa Warlikowskiego siłami Teatru Odeon w Paryżu i Nowego w Warszawie) i potrwać do 27 kwietnia - zawiadamiają, że festiwal zostaje odwołany. Jego jubileuszowa, 30. odsłona odbędzie się w 2011 roku. Wernisaż swej wystawy w galerii Atak przełożył również Jan Dziaczkowski.

Odwołany został także koncert legendy amerykańskiego jazzu - Jim Hall Trio, zaplanowany na 12 kwietnia 2010 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni