Kultura

Współczesny Kubuś Fatalista

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 08:50
Ekstrawertyk, wiejski filozof i gaduła - Kubuś Fatalista i życiowy nieudacznik - Pan różnią się od siebie jak ogień i woda. Za sprawą Diderota wyruszają w podróż, podczas której okazuje się, że żyć bez siebie nie mogą.
Ekstrawertyk, wiejski filozof i gaduła - Kubuś Fatalista i życiowy nieudacznik - Pan różnią się od siebie jak ogień i woda. Za sprawą Diderota wyruszają w podróż, podczas której okazuje się, że żyć bez siebie nie mogą.
Kim są dzisiaj bohaterowie Diderota? To pytanie zadali sobie aktorzy Teatru Montownia, którzy zdecydowali się przenieść jedną z najsłynniejszych powiastek filozoficznych na deski teatralne. Jak jednak zaznaczają chcieli poszukać nowego języka ponieważ tkwimy w innym miejscu i czasie.

Denis Diderot „Kubusia Fatalistę i jego pana" napisał w 1773 roku. Pan i jego sługa, nie śpiesząc się, odbywają podróż. Pan, nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, że ma w swoim służącym niezastąpionego psychoterapeutę, opiekuna i przewodnika, przewyższającego go mądrością. Kubuś jest co prawda fatalistą, wyznaje zasadę, że „będzie tak, jak jest zapisane w górze”, jednak do końca nie godzi się na zło świata, wierzy, że sprawiedliwość musi triumfować.
Rafał Rutkowski (Kubuś Fatalista) podkreśla, że jego bohater chce, by Pan zaczął żyć, a nie
biernie poddawał się losowi. -W tym celu używa bardzo różnych środków - dodaje Rutkowski. .
'' Jan Monczka (Pan)
Jan Monczka (Pan) wyjaśnia, że Pana poznajemy w dość trudnym momencie życia. Ma pewne przemyślenia na jego temat, ale ciągną go one w dół. - Pan za bardzo skomplikował swoje życie, a tego nie należy robić. Kubuś jest jego odwrotnością. Choć traktuje życie mądrze, to w sposób prosty - dodaje Monczka.
Jak zapowiadają twórcy w spektaklu nie zabraknie zabawnych, silnie zabarwionych erotyzmem opowieści o amorach, zalotach i zdradach. Niezliczone anegdoty i dygresje z nieoczekiwanymi puentami okraszone zostaną swoistą, „ludową” filozofią Kubusia.
Fragment spektaklu i rozmowa z Rafałem Rutkowskim
Premiera "Kubusia Fatalisty i jego pana" 27 marca na deskach Och-Teatru (Grójecka 65, Warszawa). Występują: Zuzanna Fijewska, Zuza Grabowska, Adam Krawczuk, Jan Monczka, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki, Rafał Rutkowski.
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Och-Teatr

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 11:34
Och-Teatr właśnie tak będzie nazywała się nowa teatralna scena, która już niebawem pojawi się na kulturalnej mapie stolicy. Sceną przy Grójeckiej zarządzała będzie Krystyna Janda. Za wizerunek miejsca i program artystyczny będzie odpowiadała jej córka- Maria Seweryn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Och-Teatr rusza w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 14:51
Och-Teatr, tak nazywa się nowa scena Fundacji Krystyny Jandy, która swoją siedzibę będzie miała w dawnym Kinie Ochota.
rozwiń zwiń