Kultura

Andrzej Nejman nowym dyrektorem Teatru Kwadrat

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2010 11:24
Aktor zastąpił na tym stanowisku Edmunda Karwańskiego.
Audio

Andrzej Nejman został powołany w czwartek przez prezydent m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Wieloletni dyrektor sceny Edmund Karwański złożył 30 czerwca rezygnację ze stanowiska. 1 lipca Andrzej Nejman przedstawił dyrektorowi Biura Kultury stołecznego ratusza, Markowi Kraszewskiemu, swoją kandydaturę na stanowisko dyrektora Teatru Kwadrat, deklarując, że ma pełne poparcie ze strony zespołu.

-Deklarację tę potwierdziły listy popierające, które nadeszły w następnych dniach do Biura Kultury - kolejno: list Jana Kobuszewskiego, list podpisany przez członków zespołu artystycznego i technicznego, list dyrektora Edmunda Karwańskiego. Andrzej Nejman poinformował również o powstaniu rady artystycznej Teatru Kwadrat - napisano w przesłanym komunikacie.

- Moją pierwsza decyzją, jako dyrektora Teatru Kwadrat, będzie przywrócenie wszystkich umów o naszych jesiennych wyjazdach. Wszystkie umowy pozostawiłem w mocy i nasi widzowie w całej Polsce będą mogli zobaczyć nas w swoich teatrach. Nie chcę także naruszyć integralności zespołu - co jest naszą największą siłą. Nie chcę, żeby ktokolwiek miał powody do odejścia" - powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Nejman.

Nejman jest absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1997). Od roku 1998 jest członkiem zespołu Teatru Kwadrat. Swoją karierę rozpoczął w wieku ośmiu lat występując w serialu "Rozalka Olaboga" w roli Felka Miecucha. Poważnym debiutem na dużym ekranie była rola Marcina w filmie Roberta Glińskiego "Matka mojej matki". Nejman znany jest także z udziału w "Szamance" Andrzeja Żuławskiego, "Poranku Kojota" Olafa Lubaszenki oraz z popularnych seriali telewizyjnych, m.in. "Złotopolskich". 

Zespół Teatru Kwadrat od miesięcy boryka się z kłopotami dotyczącymi siedziby, znajdującej się od lat przy ul. Czackiego 15/17. Zespół musi wkrótce opuścić budynek, ponieważ należy on do Polimeksu Mostostal. 16 grudnia 2009 r. spółka uzyskała prawo wieczystego użytkowania działki, a w kwietniu br. wypowiedziała umowę zawartą z Teatrem Kwadrat z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia tj. do 31 lipca 2010 r.

-Dzięki staraniom Miasta spółka Polimex-Mostostal zgodziła się na pozostanie Teatru Kwadrat przy ul. Czackiego do 30 września 2010 r. Miasto (...) czyni starania o przeniesienie Kwadratu do siedziby dawnego Kina Wars - przy pełnym poparciu zespołu teatru, wyrażonym podczas spotkania z dyrektorem Kraszewskim 30 czerwca - napisano w przesłanym PAP w czwartek piśmie urzędu miasta.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Czy Teatr Ochoty przestanie istnieć?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2008 13:36
Teatr Ochoty w pierwszych miesiącach 2009 r. ma zostać zlikwidowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr myślący wielkimi tekstami

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2010 07:00
Teatr Polski w Warszawie będzie "teatrem myślącym wielkimi tekstami", o poważnym repertuarze, a zarazem "pełnym energii i tolerancji", otwartym na inicjatywy aktorów - zapowiedział Andrzej Seweryn, który od września obejmie funkcję dyrektora tej placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Kasprzyk

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 14:00
W dzisiejszej audycji swoją prywatną kolekcję muzycznych nagrań przedstawi Ewa Kasprzyk.
rozwiń zwiń