Kultura

Teatr myślący wielkimi tekstami

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2010 07:00
Teatr Polski w Warszawie będzie "teatrem myślącym wielkimi tekstami", o poważnym repertuarze, a zarazem "pełnym energii i tolerancji", otwartym na inicjatywy aktorów - zapowiedział Andrzej Seweryn, który od września obejmie funkcję dyrektora tej placówki.

 

Podczas konferencji prasowej Andrzej Seweryn opowiadał o swojej wizji Teatru Polskiego. Przedstawił także repertuar na najbliższy sezon 2010/2011 - znajdą się w nim m.in.: "Cyd" Piotra Corneille'a z Jerzym Zelnikiem i Olgierdem Łukaszewiczem w obsadzie oraz "Mazepa" Juliusza Słowackiego z Danielem Olbrychskim w roli Wojewody.

Obecnie pełniącym obowiązki dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie jest Marek Szyjko, który będzie sprawował tę funkcję do końca sierpnia.

- Chciałbym, żeby nasz teatr stał się teatrem myślącym wielkimi tekstami. Tekstami najważniejszymi, jakie napisała ludzkość. Tekstami, dzięki którym nasz teatr studiowałby dramat przyswajania i konfliktu wartości - mówił Andrzej Seweryn na konferencji.

Teatr powinien "służyć sprawie", "wypełniać misję", być w "służbie ideowej" - ocenił Seweryn, powołując się m.in. na słowa Stefana Jaracza. "Wszyscy bez wyjątku pracownicy teatru służą sztuce i są współautorami przedstawienia" - podkreślił.

W jego ocenie, "repertuar, styl realizacji w Teatrze Polskim powinien być poważny - nie smutny, a poważny". - Ktoś, kto myśli, że Teatr Polski będzie muzeum, bo tam przychodzi Seweryn, popełnia błąd intelektualny - zaznaczył artysta. - Chcę, by nasz teatr był pełen energii, tolerancyjny i zróżnicowany - dodał.

Współpraca z innymi placówkami

Przyszły szef Teatru Polskiego mówił m.in. o planowanej współpracy tej placówki z innymi teatrami.

- Chciałbym, żeby do tego miejsca przyjeżdżały teatry lalkowe, baletowe, alternatywne. By na naszej scenie grały także teatry spoza Warszawy, np. z Jeleniej Góry, Wrocławia czy Szczecina. Planujemy koprodukcje spektakli z innymi teatrami - powiedział Seweryn.

Poinformował, że w Teatrze Polskim utworzone zostanie Studium Aktorskie. -To nie będzie konkurencja dla szkół teatralnych - wręcz przeciwnie. To będzie miejsce, gdzie młodzi ludzie będą kontynuowali proces swojego kształcenia. Niektórym z tych ludzi zaproponujemy później pracę - powiedział.

Forum Dyskusyjne

W placówce kierowanej przez Seweryna ma być również powołane Forum Dyskusyjne Teatru Polskiego. Pierwsza dyskusja zaplanowana jest na 25 września - czyli na dzień, w którym na scenie TP odbędzie się premiera "Cyda" Piotra Corneille'a, utworu traktującego o honorze. Tematem rozmowy w ramach Forum będzie: "Honor w życiu publicznym".

- Chcemy zaproponować widzom także Soboty Literackie. W ich ramach będziemy prezentować cykl: "Listy". Chodzi o listy między interesującymi ludźmi, np. listy Chopina i George Sand - wyjaśnił Seweryn.

Jak podkreślił, ważne dla niego, jeśli chodzi o działalność teatru, będą inicjatywy, pomysły wychodzące od aktorów. - Rozmawiałem już z zespołem aktorskim. Prosiłem, by nie bali się wychodzić z inicjatywami. I tak na przykład Grażyna Barszczewska zaproponowała, by odbył się wieczór tekstów Stefanii Grodzieńskiej. I mogę już powiedzieć: zrobimy u nas taki wieczór - mówił Seweryn na konferencji.

By wzmocnić "kontakt z widzem", Seweryn zamierza powołać przy teatrze Społeczną Radę Konsultacyjną, w której skład wejdzie pięć osób. - Będą one obserwowały naszą pracę i co jakiś czas wypowiadały się na jej temat - tłumaczył.

Andrzej Seweryn zapowiedział ponadto, że zespół Teatru Polskiego będzie podróżował - m.in. po województwie mazowieckim, dając spektakle w różnych salach na terenie województwa.

Jako nowy dyrektor placówki Seweryn zamierza dążyć do zwrócenia Teatru Polskiego bardziej na Wschód. Znaczy to: do współpracy z artystami teatralnymi z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii. Jak tłumaczył, chodzi np. o prezentacje tekstów autorów z tamtych krajów na scenie Teatru Polskiego, o wizyty reżyserów z tamtych krajów, o wyjazdy Teatru Polskiego ze spektaklami do tamtych państw.

Plany na najbliższy sezon

Andrzej Seweryn przedstawił plany teatru na najbliższy sezon: 2010/2011.

Rozpocznie się on 13 września spektaklem w reżyserii Antoniego Libery - na który złożą się dwa utwory Samuela Becketta: "Końcówka" i "Szczęśliwe dni". W obsadzie m.in. Andrzej Seweryn (w roli Hamma z "Końcówki") i Ignacy Gogolewski. 13 września wypadnie w poniedziałek. Premiera właśnie tego dnia będzie jednak organizowana celowo - tłumaczył Seweryn. -13 września urodziny świętował Zbyszek Zapasiewicz, jeden z moich mistrzów - wyjaśnił.

Na 25 września zaplanowano z kolei premierę "Cyda", w tłumaczeniu Jana Morsztyna. Spektakl wyreżyseruje Ivan Alexandre. Wystąpią m.in.: Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Grażyna Barszczewska i Anna Dereszowska.

Kolejne premiery w sezonie 2010/2011 to m.in.: "Hekuba" Eurypidesa (13 listopada 2010) w realizacji Karoliny Kolendowicz, studentki III roku szkoły teatralnej - w ocenie Seweryna reżyserki bardzo zdolnej; "Quem Queritis" (20 listopada 2010) - projektu teatralnego Ryszarda Peryta, z udziałem śpiewaków specjalizujących się w muzyce dawnej; "Zwiastowanie" Paula Claudela (22 stycznia 2011) - które wyreżyseruje estoński artysta teatralny Lembit Peterson; "Mazepa" Juliusza Słowackiego (29 stycznia 2011) w reż. Piotra Tomaszuka, z Danielem Olbrychskim w roli Wojewody; "Siedziałam w domu i czekałam aż spadnie deszcz" Jeana-Luca Lagarce'a (4 czerwca 2011) w reż. Michała Sieczkowskiego; oraz "Ryszard III" Szekspira (18 czerwca 2011) w reż. Brytyjczyka Dana Jemmetta.

Andrzej Seweryn podał nazwiska osób, które będą pełniły ważne funkcje w Teatrze Polskim pod jego dyrekcją. Zastępcą dyrektora ds. administracyjnych będzie Marek Szyjko (obecny p.o. dyrektora). Zastępcą dyrektora ds. artystycznych zostanie Jarosław Gajewski - obecnie aktor Teatru Narodowego, pedagog. Funkcję sekretarza artystycznego teatru będzie z kolei pełnił Michał Sieczkowski - aktor, reżyser, działacz kulturalny.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Andrzej Seweryn

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2009 12:25
13 lipca 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dżuma - zaproszenia czekają!

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 19:42
Marta Ogrodzińska tekst „Dżumy” Alberta Camusa potraktowała zgodnie z duchem jej autora. - Camus jest bardzo współczesnym autorem, dlatego uznałam, że nie potrzebuje, żadnego dodatkowego sztafażu współczesności - wyjaśniła w rozmowie z PR. Dziś nasi czytelnicy mają szansę otrzymać podwójne zaproszenia na to przedstawienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatralne zawirowania sezonu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 09:18
Sezon teatralny 2009/2010 trwa od września. Za nami kilka udanych premier, wiele zapowiadających się ciekawie tytułów jest w próbach. Na jakie spektakle warto zwrócić uwagę, a jakie można pominąć podpowiadają goście Tomasza Mościckiego w "Sezonie na Dwójkę" - Jacek Wakar i Janusz Majcherek
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr obchodzi dziś swoje wielkie święto (Posłuchaj!)

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 12:43
27 marca jest obchodzony 49. Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego - ITI w 1961 roku. Upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały sie zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tańczące improwizacje

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:01
Dziś w Warszawie rozpoczyna się 3. Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC! Jest on w całości poświęcony tańcu współczesnemu – jego improwizacji jak i improwizacji w tańcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być jak najbliżej Czechowa- WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2009 12:46
Teksty Antona Czechowa doczekały się w Polsce już wielu przekładów na język teatralny. Kilkakrotnie wystawiane były „Trzy siostry”, „Iwanow” czy „Niedźwiedź”. Najbliższą premierę przygotowaną w Teatrze Polskim można uznać za nietypową, gdyż jej realizacji podjął się Wieniamin Filsztyński, który „Wujaszkiem Wanią” zajmuje się od dwudziestu pięciu lat. Uważany jest też za jednego z największych specjalistów od tzw. „metody Stanisławskiego”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.
rozwiń zwiń