Kultura

Józef Konrad Korzeniowski po raz drugi

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 22:00
W drugiej połowie Roku Conrada otworzyliśmy w Magazynie "kącik" rocznicowy, w którym przedstawiamy różne wydawnictwa i działania, zaplanowane na jesień 2017 roku, związane z twórczością piszącego po angielsku polskiego pisarza, marynarza, podróżnika.
Audio
  • Józef Konrad Korzeniowski po raz drugi (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Joseph Conrad
Joseph ConradFoto: Wikimedia Commons/dp

Naszą prezentację rozpoczęliśmy od porównania "The Heart Of Darkness" w przekładzie sprzed kilku lat Magdaleny Heydel, czyli "Jądra ciemności" ze spolszczeniem autorstwa Jacka Dukaja pod tytułem "Serce ciemności", którego premiera odbędzie się podczas Festiwalu Conrada w Krakowie.


Andrzej Mastalerz (fot. Wojciech Dorosz) Andrzej Mastalerz (fot. Wojciech Dorosz)

W tym wydaniu MBK powracamy do "Jądra ciemności", ale stanowiącego podstawę powieści graficznej w tłumaczeniu Magdaleny i Wandy Heydel oraz komiksu pod tytułem "Kongo" w przekładzie Krzysztofa Umińskiego. Eksperymentalnie porównujemy znów oba wydawnictwa, które ukazują się właśnie. Eksperyment polega na tym, że integralną częścią tych książek są rysunki. Przed Andrzejem Mastalerzem – naszym "głosem Conrada" – zatem trudne wyzwanie, ale podejmujemy je.


Andrzej Mastalerz i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz) Andrzej Mastalerz i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz)

Przedstawiamy oczywiście zagranicznych autorów obu pozycji, rozmawiamy o istocie tych szczególnych adaptacji i o skomplikowanym charakterze prezentowanych przedsięwzięć. Do stałych komentatorów cyklu – Magdy Heydel i Szymona Kloski – dołącza tłumacz Krzysztof Umiński. Cykl nasz towarzyszy zarazem Festiwalowi Conrada, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.


Plakat promujący festiwal Dialog Plakat promujący festiwal Dialog

We Wrocławiu natomiast w sobotę (14 października) rozpoczyna się jeden z największych polskich festiwali teatralnych – Dialog. Łączymy się z dyrektorem programowym Dialogu – Tomaszem Kireńczukiem, by opowiedzieć o spektaklu inaugurującym Festiwal oraz o jego programie polskim i zagranicznym.

Kraków i Wrocław – na mapie wędrówek MBK w połowie października 2017 roku. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.10.2017
Godzina emisji: 21.10

***

Program 3 Polskiego Radia informuje, że cykl audycji poświęconych Josephowi Conradowi został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Conrad 2017, którego operatorem był Instytut Książki.

. .


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni