Kultura

"100 książek na stulecie niepodległości". Jakich dzieł zabrakło na liście?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 11:00
 – Ta lista to kanon, chociaż można się z nim nie zgodzić, zastanawiać się czemu, ktoś się tam nie znalazł – mówi Marcin Kube z "Rzeczpospolitej". 
Audio
  • "100 książek na stulecie niepodległości". Jak powstawała lista? (Przodownicy lektury/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

– O tym, czy książka znalazła się na liście czy nie, stanowiła wspólna zgoda, to, jak często powtarzały się tytuły. Zastanawiające jest to, że najmniej książek jest z czasu po 1989 roku – przyznaje gość Mariusza Cieślika.  Zdaniem Hirek Wrona podobne zjawisko zachodzi w muzyce. – Dużo łatwiej jest ocenić muzyków, zespoły, które zakończyły działalność 50 lat temu, bo wiadomo, jaki miały wpływ – dodaje prowadzący "Do południa". 

Już w najbliższą sobotę, 22 września w dodatku "Plus Minus" w "Rzeczpospolitej" ukażą się informacje o książkach, na które można głosować w ramach Trójkowej akcji "100 książek na stulecie niepodległości"Wybrane pozycje są prezentowane na antenie Programu 3 Polskiego Radia codziennie – od poniedziałku do czwartku – aż do 11 listopada. Omówienia pojawią się w porannych i popołudniowych wydaniach "Zapraszamy do Trójki" oraz w paśmie "Do południa". Najważniejsze jest jednak głosowanie słuchaczy, w którym można wziąźć udział na stronie 100ksiazek.polskieradio.pl. Tam również znajdą Państwo wszystkie tytuły i ich prezentacje. 

Jakich książek zabrakło na liście według Marcina Kube z "Rzeczpospolitej"? Która z wybranych przez ekspertów jest dla niego najcenniejsza? A jaka jest ulubiona książka Hirka Wrony? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 


100 książek na stulecie niepodłegości 100 książek na stulecie niepodłegości

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury 
Prowadzi: Mariusz Cieślik 
Gość: Marcin Kube ("Rzeczpospolitej")
Data emisji: 19.09.2018
Godzina emisji: 10.19

kcz/gs

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni