Konkurs Chopinowski 2015

Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu. Wyjątkowe emocje

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 14:30
Już za dwa tygodnie rozpocznie się w Warszawie XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Zmagania 81 pianistów z 20 krajów ze szczególną uwagą będzie śledzić Polskie Radio.
Audio
  • Prezes Andrzej Siezieniewski o obecności konkursu chopinowskiego na antenach Polskiego Radia (IAR)
  • Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener o wyjątkowym odbiorze konkursu w Polsce (IAR)
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia, i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia, i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wszystkie programy zaplanowały specjalne audycje. - Właściwie przeniesiemy się w dużej części do Filharmonii Narodowej i będziemy towarzyszyli wszystkim wydarzeniom, jakie będą się działy w trakcie tych trzech tygodni konkursowych - zapowiada prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.

Polskie Radio jest partnerem medialnym Konkursu, a Program Drugi jego współorganizatorem. I tylko na antenie Dwójki będzie można wysłuchać transmisji koncertów inauguracyjnych czy popisów laureatów. - Będziemy nie tylko przysłuchiwać się wykonaniom, ale także obserwować i relacjonować te emocje, które im towarzyszą - podkreśla dyrektor Programu Drugiego Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

Posłuchaj
00:28 chopin malaszko.mp3 Dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz o wyjątkowej atmosferze towarzyszącej konkursowi (IAR)

 

Zmagania oceniać będzie 17-osobowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, w tym zwycięzcy poprzednich Konkursów Chopinowskich jak Adam Harasiewicz, Martha Argerich, Garrick Ohlsson czy Yundi.

Posłuchaj
00:16 chopin szklener 2.mp3 Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener o uczestnikach konkursu (IAR)

 

Polskie Radio od początku tj. od 1927 roku towarzyszy Konkursowi. Nieprzerwanie rejestruje konkursowe wykonania, współwydaje je także na płytach. Tradycyjnie funduje również nagrody za najlepsze wykonania mazurków Fryderyka Chopina.

Wśród najwybitniejszych laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znaleźli się, między innymi, Krystian Zimerman, Martha Argerich czy Garrick Ohlsson. Dzięki współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU) Konkurs Chopinowski dociera do milionów słuchaczy na całym świecie.

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 1-23 października w Warszawie, ale już teraz rusza - największa w historii konkursu - kampania promocyjna pod hasłem "Chopin bez granic".

W całej Polsce i za granicą pojawią się tysiące nośników, materiałów promocyjnych i emisji spotów prezentujących reakcje przedstawicieli różnych pokoleń na muzykę Fryderyka Chopina. Celem kampanii jest zainteresowanie jak największej liczby osób do słuchania muzyki polskiego kompozytora w wykonaniu najlepszych pianistów z całego świata.

- Chcemy przekonać zwłaszcza młodych ludzi, że Konkurs Chopinowski nie jest tylko wydarzeniem a la sportowym, ale za tym wszystkim kryje się wspaniała, a zarazem atrakcyjna dla każdego, bez względu na wiek, kolor skóry, wykształcenie czy doświadczenie - muzyka - mówi dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

IAR/fc

Czytaj także

Dina Yoffe. Pianistka niczym Michael Jackson

30.08.2015 10:00
– Czułam się jak bohaterka narodowa – mówiła Dina Yoffe o II nagrodzie w Konkursie Chopinowskim zdobytej 40 lat temu. W tym roku to ona będzie oceniać pianistów.
W październiku tego roku Dina Yoffe po raz pierwszy zasiądzie w jury Konkursu Chopinowskiego
W październiku tego roku Dina Yoffe po raz pierwszy zasiądzie w jury Konkursu ChopinowskiegoFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
60'30 Rozmowa z Diną Yoffe, jurorką 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

Dina Yoffe powiedziała, że konkurs z 1975 r. pozostawił w niej cudowne wspomnienia. – Pamiętam ulicę Marszałkowską następnego dnia po ogłoszeniu wyników – opowiadała łotewska pianistka. – Gdy wyszłam z hotelu, wszyscy pozdrawiali mnie na ulicy. Nie wiedziałam wtedy, kim jest Michael Jackson, ale teraz mogę powiedzieć, że tak się czułam – dodała.

Dina Yoffe zaczęła grać w wieku 5 lat. Gdy w 1958 r. zdawała egzamin wstępny do Specjalnej Szkoły Muzycznej w Rydze, zadziwiła komisję chęcią zaśpiewania III koncertu Rachmaninowa. Niebagatelną rolę w doborze tego utworu odegrała łotewska telewizja.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowali: Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska

Goście: Dina Yoffe (pianistka, jurorka 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina), Stanisław Dybowski (muzykolog i krytyk muzyczny)

Data emisji: 18.05.2015

Godzina emisji: 21:00

mc/mm