Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: zaczęły wspólne starty tuż przed igrzyskami, a wywalczyły na nich złoto. Niemki najlepsze w bobslejach

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 17:02
Mariama Jamanka i Lisa-Marie Buckwitz zostały mistrzyniami olimpijskimi w bobslejowych dwójkach. Niemki w czterech ślizgach w Pjongczangu miały czas o 0,07 s lepszy od Amerykanek Elany Meyers Taylor i Lauren Gibbs oraz o 0,44 s od Kanadyjek Kaillie Humphries i Phylicii George.
Mariama Jamanka i Lisa Buckwitz podczas ceremonii dekoracji
Mariama Jamanka i Lisa Buckwitz podczas ceremonii dekoracji Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Nawet Niemcy nie spodziewali się, że Jamanka i Buckwitz będą walczyć o złoto. W Pjongczangu startowały jako team B i bardziej liczono na duet Stephanie Schneider i Annika Drazek, które rywalizację zakończyły na czwartym miejscu.

Przed startem kobiecych dwójek eksperci zastanawiali się, czy po złoto sięgnie mistrzyni świata Meyers Taylor, czy dwukrotna złota medalistka igrzysk Humphries. Okazało się, że najlepiej na olimpijskim torze poradziła sobie Jamanka z rozpychającą Buckwitz.

Po raz ostatni Niemki triumfowały w igrzyskach w tej konkurencji w 2006 roku w Turynie. W dwóch poprzednich edycjach igrzysk - w Vancouver i Soczi - nie miały żadnego medalu.

Jamanka i Buckwitz nie jeżdżą ze sobą zbyt długo. Tuż przed wylotem do Pjongczangu trener Rene Spies postanowił zrobić roszady w składach.

Do pilotki Schneider dołączył Drazek, która dotychczas jeździła z Jamanką. Z kolei Buckwitz pomagała do tej pory Schneider. Szkoleniowiec uznał, że Schneider i Drazek będą miały w takim zestawieniu znacznie większe szanse na olimpijskie podium.

Przed ostatnim ślizgiem przewaga 27-letniej Jamanki i jej cztery lata młodszej rozpychającej Buckwitz wynosiła 0,04 s. Niemki zachowały jednak nerwy i doskonale zjechały po raz czwarty.

Jamanka do bobslejów trafiła dopiero w 2013 roku, a wcześniej... rzucała młotem. By rozwijać się w nowej dyscyplinie zamieniła Berlin na Oberhof. To kosztowało ją wiele poświęcenia, bo początki nie były łatwe.

- Kilka razy chciałam to rzucić. Nie potrafiłam dokładnie przejechać po linii toru, gubiłam się, dochodziły wywrotki. Często miałam dość - przyznała córka Gambijki i Niemca.

Polki nie startowały w tej konkurencji. W poprzednich dwóch edycjach olimpijskich zmagań zwyciężała Humphries.

W rywalizacji mężczyzn w dwójkach triumfowali także Niemcy - Francesco Friedrich i Thoresten Margis.

pm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

PjongCzang 2018: podzielili się złotem. Niemcy i Kanadyjczycy triumfują w bobslejowych dwójkach, Polacy daleko

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 17:36
Niemcy Francesco Friedrich i Thorsten Margis oraz Kanadyjczycy Justin Kripps i pochodzący z Polski Alexander Kopacz zostali mistrzami olimpijskimi w bobslejowych dwójkach. Obie ekipy po czterech ślizgach miały taki sam czas - 3.16,86. Polacy zajęli 24. miejsce.
rozwiń zwiń