Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: historyczne złoto USA. Amerykanie lepsi od Szwedów w finale curlingu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 13:27
Męska reprezentacja USA w curlingu zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, pokonując w finale Szwecję 10:7. To pierwszy tytuł wywalczony przez Amerykanów w tej dyscyplinie.
Dla Amerykanów to pierwsze złoto w historii rywalizacji w curlingu. Od lewej: Joe Polo, John Shuster i Matt Hamilton.
Dla Amerykanów to pierwsze złoto w historii rywalizacji w curlingu. Od lewej: Joe Polo, John Shuster i Matt Hamilton. Foto: PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

W meczu o trzecie miejsce Szwajcaria wygrała z Kanadą 7:5. Po raz drugi w historii zawodnicy spod znaku Klonowego Liścia - mistrzowie olimpijscy z Turynu (2006), Vancouver (2010) i Soczi (2014) - nie stanęli na olimpijskim podium.

W sobotnim finale pierwszy end nie był emocjonujący, zakończył się rezultatem 0:0. Drugi dwoma punktami wygrali Skandynawowie, trzeci, także dwoma punktami, Amerykanie.

Czwarta partia zakończyła się jednopunktowym zwycięstwem ekipy USA, po błędzie Szwecji przy wybiciu. W kolejnej lepiej wypadli Szwedzi, w następnej Amerykanie.

Po siedmiu endach był remis, dopiero ósma partia przesądziła wynik spotkania. To właśnie wtedy Amerykanie zdobyli pięć punktów i zdecydowanie objęli prowadzenie.

W dziewiątym endzie Szwedzi zdołali odrobić dwa punkty, ale w ostatniej dziesiątej już to się nie udało i ekipa USA wygrała całe spotkanie 10:7, zapewniając sobie pierwszy w historii tytuł mistrzowski.

Do tej pory mieli jedynie brąz męskiej ekipy z Turynu z 2006 roku.

Na trybunach rywalizację obserwowali Król Szwecji Karol Gustaw i córka prezydenta USA Donalda Trumpa, Ivanka.

Po raz pierwszy mężczyźni zmierzyli się w curlingowym turnieju olimpijskim w 1924 roku, po czym na wiele lat dyscyplina ta wypadła z programu. Wróciła do niego dopiero w 1998 roku w Nagano.

pm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

PjongCzang 2018: brązowy medal trafi do Norwegów. Rosyjski curler zdyskwalifikowany za doping

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 11:33
Norwegowie Kristin Skaslien i Magnus Nedregotten, którzy zajęli czwarte miejsce w olimpijskim turnieju par mieszanych w curlingu, jeszcze przed zakończeniem igrzysk w Pjongczangu otrzymają brązowy medal. Stracili go zdyskwalifikowani za doping Olimpijczycy z Rosji.
rozwiń zwiń