Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: brązowy medal trafi do Norwegów. Rosyjski curler zdyskwalifikowany za doping

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 11:33
Norwegowie Kristin Skaslien i Magnus Nedregotten, którzy zajęli czwarte miejsce w olimpijskim turnieju par mieszanych w curlingu, jeszcze przed zakończeniem igrzysk w Pjongczangu otrzymają brązowy medal. Stracili go zdyskwalifikowani za doping Olimpijczycy z Rosji.
Norwegowie Kristin Skaslien i Magnus Nedregotten otrzymają brązowy medal za turniej par mieszanych w curlinguFoto: PAP/EPA/JAVIER ETXEZARRETA

Rywalizacja w tej konkurencji zakończyła się 13 lutego. Wówczas Kanada wygrała w finale ze Szwajcarią, natomiast Norwegia uległa występującym pod flagą olimpijską Rosjanom.

Jednak Aleksandr Kruszelnicki, który startował w Korei Południowej wraz z żoną Anastazją Bryzgałową, miał pozytywny wynik testu antydopingowego, a w jego organizmie stwierdzono obecność meldonium. Oboje zostali zdyskwalifikowani i musieli oddać medal.

Nedregotten wcześniej udzielił wypowiedzi, w której wyraził żal, że Norwegowie zostali "okradzeni z chwili chwały". Zależało mu na tym, aby wręczono im brąz jeszcze w trakcie igrzysk, które kończą się w niedzielę.

Zwykle procedura przekazania medalu ciągnie się miesiącami lub latami, ale wygląda na to, że tym razem wszystko zakończy się w ciągu kilku dni. Kruszelnicki i Bryzgałowa zgodzili się dobrowolnie oddać trofea.

- Mamy nadzieję, że zorganizujemy uroczystość, na której wręczymy medale jeszcze przed ceremonią zamknięcia. Jesteśmy pewni, że to się uda, choć jeszcze nie wiadomo kiedy - powiedział rzecznik Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Mark Adams.

"Sborna" rywalizuje w Pjongczangu pod flagą olimpijską. Rosyjski Komitet Olimpijski jest zawieszony w prawach członka MKOl w związku z aferą dopingową podczas igrzysk w Soczi przed czterema laty.

mb

aby dodać komentarz
brak

Reprezentantki Kanady zajęły dwa pierwsze miejsca w olimpijskiej rywalizacji w narciarstwie dowolnym w konkurencji skicross w Pjongczangu. Złoty medal wywalczyła Kelsey Serwa, a srebrny Brittany Phelan. Brąz zdobyła Szwajcarka Fanny Smith.

Alina Zagitowa, która w maju skończy zaledwie 16 lat, zwyciężyła w olimpijskiej rywalizacji solistek w łyżwiarstwie figurowym, zdobywając pierwszy złoty medal dla Olimpijczyków z Rosji w Pjongczangu. Polki nie startowały.