Rosja 2018

Rosja 2018: Ronaldo nie dogonił Lewandowskiego. Polski król strzelców

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 08:13
Portugalia zwyciężyła 2:0 ze Szwajcarią i zapewniła sobie wyjazd na mistrzostwa świata w Rosji. Cristiano Ronaldo nie zdobył bramki, co oznacza, że najlepszym strzelcem europejskich eliminacji został Robert Lewandowski.
Robert Lewandowski królem strzelców eliminacji
Robert Lewandowski królem strzelców eliminacjiFoto: polskieradio.pl

9 meczów, 27 punktów i... niepewność. Szwajcarzy nie mogli przed tym spotkaniem mówić o tym, że nie włożyli w eliminacje wysiłku. Wygrywali wszystko jak leci, włączając w to zwycięstwo z największym rywalem do awansu, Portugalią.

Mistrzowie Europy nie zamierzali jednak porzucać nadzieli, cały czas gonili Szwajcarów, czekając na ich potknięcie. A skoro do niego nie doszło, okazało się, że we wtorek, w ostatnim eliminacyjnym meczu, mają wszystko w swoich rękach.

Obie strony słabo radziły sobie ze stawką tego spotkania, brakowało dobrych akcji i szans na bramki. Najwięcej emocji wzbudziła sytuacja z faulem Andre Silvy, po którym mógł on zostać bardzo surowo ukarany. Ostatecznie turecki arbiter nie zdecydował się nawet na pokazanie żółtej kartki.

W 41. minucie Portugalczycy wyszli na prowadzenie, ale gola nie strzelił goniący Roberta Lewandowskiego w klasyfikacji strzelców Cristiano Ronaldo, a... obrońca Szwajcarów Johan Djorou.

W 57. minucie prowadzenie podwyższył Andre Silva, który wbił piłkę do pustej bramki po dograniu w pole karne, które minęło całą linię defensywy. Zawodnik Milanu najlepiej odnalazł się w zamieszaniu.

Na swojego gola polował Ronaldo, ale w 78. minucie zmarnował sytuację sam na sam, chcąc ośmieszyć bramkarza gości. Jego strzelecka niemoc w tym spotkaniu oznacza, że Robert Lewandowski został najskuteczniejszym strzelcem w europejskich eliminacjach mundialu. Zdobył 16 goli, Portugalczyk zaś trafił do siatki 15 razy.

Oprócz Szwajcarów w barażach zobaczymy Szwecję, Irlandię Północną, Irlandię, Danię, Włochy, Grecję i Chorwację. Losowanie par odbędzie się 17 października, pierwsze mecze będę rozegrane w dniach 9-11 listopada, rewanże zaś 12-14 listopada.

ps, PolskieRadio.pl

Piłkarze reprezentacji Adama Nawałki przygotowania do mundialu rozpoczną od listopadowych meczów u siebie z Urugwajem i Meksykiem. Kolejne spotkania rozegrają w marcu, być może m.in. z Brazylią. Rozgrywki ekstraklasy w Polsce zakończą się 20 maja.