Lato z Radiem 2018

Co warto zobaczyć w Świdnicy?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 13:45
Wyśmienite danie z dziczyzny typowe dla tego regionu, pierniki świdnickie, starsze nawet od toruńskich i świdnickie piwo - tego na pewno warto skosztować, będąc w Świdnicy, ważnym mieście Dolnego Śląska.
Audio
  • Zwiedzamy Świdnicę (Lato z radiem 2018/Jedynka)
  • Anna Ojer organizuje pomoc dla rodziców dzieci leżących w Centrum Zdrowia Dziecka (Lato z radiem/Jedynka)
  • Felieton Krzysztofa Feusette'a o wakacjach nad morzem czyta Wojciech Żołądkowicz, 20.07.2018 (Lato z radiem/Jedynka)
Panorama Świdnicy
Panorama ŚwidnicyFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Ale Świdnica jest znana nie tylko ze smakołyków. Na pewno warto zajrzeć do kościoła Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Podobno tym budynkiem zafascynował się sam cesarz Niemiec Wilhelm II. - Mamy do czynienia z nietypową konstrukcją. Architekt, który budował ten kościół, Albrecht von Saebisch musiał być człowiekiem genialnym, aby bez użycia komputera, jedynie przy pomocy kartki i ołówka, obliczyć statykę kościoła i wymyślić taki projekt, w którym 7,5 tysiąca ludzi naraz będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwie ewangelickim. Wszystko, co widzimy we wnętrzu, wykonane jest z drewna. Nawet kolumny ołtarza, które wydają się kolumnami z marmuru, również są w drewna – powiedział przewodnik Sobiesław Nowotny.

Bohaterem cyklu "Jedyny taki ktoś" była Anna Ojer, która wiele miesięcy spędziła w Centrum Zdrowia Dziecka z chorą córką, a teraz organizuje pomoc dla innych rodziców w tym szpitalu i do tej pomocy potrafi porwać innych. - Spędziłam tam wiele miesięcy i wiem, że rodzicom jest tam strasznie ciężko. Dlatego chcę im pomóc. Udało mi się zebrać grupę 6 tysięcy osób, które pomagają razem ze mną. Każdy pomaga na swój sposób - mówiła w rozmowie z Agnieszką Ciecierską. 

W audycji wysłuchaliśmy też felietonu Krzysztofa Feusette'a, kolejnego odcinka książki Katarzyny Bondy "Czerwony Pająk" i "Strof dla Ciebie" w interpretacji Pawła Królikowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Małgorzata Raducha 

Reporterka: Agnieszka CiecierskaMałgorzata Głogowska

Goście: Anna Jankowska (jedna z osób pomagających), Anna Ojer (mama dziecka leczonego w CZD), Sobiesław Nowotny (przewodnik po Świdnicy, doktorant UWr), Sylwia Osojca-Kozłowska (kierownik Referatu Turystyki), dr Dobiesław Karst (Muzeum Dawnego Kupiectwa), Andrzej Deska (Referat Turystyki Urzędu Miasta w Świdnicy)

Data emisji: 20.07.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00

abi