Polskie Radio
Section05
Dolny Śląsk

Krzywa Wieża, źli grabarze i kanibal. Gdy Ząbkowice zwały się Frankenstein

Położone nieopodal granicy z Czechami Ząbkowice Śląskie to pełne zabytków miasto z ponad 700-letnią historią. W tym roku mija 77 lat od nadania Ząbkowicom ich polskiej nazwy. Wcześniej miasto nazywało się Frankenstein i jeśli ktoś ma w związku z tym mroczne skojarzenia, to nie jest wcale daleki od prawdy…
Zobacz więcej na temat:  Dolny Śląsk Mary Shelley historia Polski HISTORIA Niemcy literatura KSIĄŻKA książki sąd Joanna Bator architektura horror fantastyka Śląsk śląskie magazyn wakacyjny wakacje 2021

"Barokowi herosi". Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

"Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky'ego z lat 20. XVIII w." - to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Ambona kościoła katedralnego, epitafia pierwszych biskupów, a wreszcie znakomity zespół rzeźb Ojców Kościoła Zachodniego sprawiają, że staje się on postacią powszechnie podziwianą - mówi o rzeźbiarzu Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Wrocław Dolny Śląsk Jakub Domoradzki barok muzeum rzeźba Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Katarzyna Zyskowska i powieść "Nocami krzyczą sarny". Polki, Niemki i Dolny Śląsk

- Natknęłam się na poniemieckie cmentarze, poniemieckie domy gdzieś ukryte na zboczach gór, jakieś stare piwnice poniemieckie. I chodząc na spacery, zaczęłam sobie zadawać pytania: "kto tu mieszkał, dlaczego odszedł, kogo kochał, co tu się wydarzyło?". I w którymś momencie sama zaczęłam czytać na ten temat i uznałam, że to jest doskonały materiał na powieść - mówi Katarzyna Zyskowska. Autorka wydała powieść "Nocami krzyczą sarny", której akcja toczy się na Dolnym Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki pisarze i poeci Dolny Śląsk II wojna światowa

Jarosław Kaczyński: jesteśmy w Bogatyni, bo solidaryzujemy się z górnikami z kopalni Turów

Jesteśmy w Bogatyni, bo jesteśmy z Solidarności i chcemy wyrazić solidarność z ludźmi, którzy zostali bez żadnych powodów zaatakowani - powiedział w Bogatyni wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na Dolnym Śląsku odbywa się wiec Prawa i Sprawiedliwości, który został tu przeniesiony z Łodzi w związku z wydarzeniami związanymi z kopalnią Turów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński PiS Turów kopalnia Turów bogatynia Dolny Śląsk

Spotkanie PiS w Bogatyni. Wicepremier Kaczyński: najważniejsze są ludzkie problemy i o tym będę mówił

- Spotkanie w Bogatyni na Dolnym Śląsku nie będzie poświęcone temu, żeby przedstawiać propozycje typu 800+. To jest spotkanie, które ma pokazać, na czym polega problem, który będzie rozstrzygany w tych wyborach - zapowiedział w sobotę w radiu RMF FM wicepremier Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bogatynia Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość Turów bezpieczeństwo energetyczne Dolny Śląsk polityka wybory w Polsce

Rozbito zbrojną grupę przestępczą handlującą narkotykami. W akcji kilka jednostek antyterrorystycznych

Siedem osób tworzących zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym zajmującą się handlem narkotykami zostało aresztowanych w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Lubinie (woj. dolnośląskie). Wśród aresztowany jest założycie grupy Jonatan D. ps. "Johny".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja służby i bezpieczeństwo regiony dolnośląskie Dolny Śląsk przestępczość