Lato z Radiem 2018

Z wizytą w Bornem Sulinowie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 11:57
Tym razem "Lato z Radiem" gościło w województwie zachodniopomorskim w mieście Borne Sulinowo. Miejsce przez lata było "zamknięte". Na mapie pojawiło się dopiero 26 lat temu. Jakie tajemnice kryje historia miasta, położonego nad jeziorem Pile?
Audio
  • Co wiemy o historii miasta Borne Sulinowo? (Jedyne takie miejsce/Lato z radiem)
  • Atrakcje turystyczne miasta Borne Sulinowo (Jedyne takie miejsce/Lato z radiem)
Herb miasta Borne Sulinowo
Herb miasta Borne SulinowoFoto: Polskie Radio

Dawniej Borne Sulinowo funkcjonowało jako obszar leśny. W wielkich koszarach zamieszkać mogłoby nawet 15 tys. żołnierzy. Obecnie miasto liczy ponad 5 tys. mieszkańców i kusi turystów przyrodą, historią i zagadkami. 

- Gwarantuję, że każdy, kto po raz pierwszy tu przyjedzie, będzie zachwycony i oszołomiony tym miejscem. To historia najbliższa sercom Polaków. Najmłodsze ziemie odzyskane, opuszczone przez ostatnie oddziały federacji rosyjskiej. Od tego momentu zaczęły powstawać budynki i cywilizacja - mówi Dariusz Czerniawski, kierownik Izby Muzealnej w Bornem Sulinowie

Miasto wciąż zmienia oblicze, ale o jego historii przypominają niektóre zakątki tego miejsca. - Jest dużo obiektów, które nie są zaadoptowane na współczesne potrzeby. To między innymi kasyno oficerskie czy miejsce, gdzie były radiostacje troposferyczne. Bez przewodnika turysta nie jest w stanie ich znaleźć - mówi Wiesław Bartoszek, były komandor międzylądowego zlotu pojazdów militarnych

Poza ciekawą historią, miasto słynie również ze swoich atrakcji turystycznych i zagadek. - Możemy pochwalić się szlakiem wodnym o długości ponad 87 km i szlakami rowerowymi. Gmina Borne Sulinowo to 37 miejscowości z najpiękniejszym jeziorem Pile - mówi Dariusz Tederko z Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie.

Co jeszcze warto zobaczyć w Bornem Sulinowie? Jakie zagadki i ciekawe anegdoty wiążą się z tym miejscem? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Monika Tarka Robert Kilen

Reporterka: Małgorzata Głogowska

Goście: Dariusz Tederko (Urząd Miejski w Bornem Sulinowie), Zbigniew Konieczny (prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej), Dariusz Czerniawski (Izba Muzealna w Bornem Sulinowie), Wiesław Bartoszek (były komandor międzylądowego zlotu pojazdów militarnych)

Data emisji: 25.07.2018

Godzina emisji: 9.19 i 11.15

kb