Polskie Radio
Section05
zachodniopomorskie

Morawiecki: z inflacją jest trochę jak z Tuskiem, przybyła z zagranicy i przeszkadza jak tylko potrafi

Obecnie musimy się mierzyć z wielkim wyzwaniem, czyli inflacją, która dotyka większość świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Turowa w województwie zachodniopomorskim. Wskazał, że stan finansów publicznych, mimo kryzysu, jest dziś lepszy niż w czasach rządów PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki inflacja GOSPODARKA zachodniopomorskie regiony

Morawiecki: ziemie popegeerowskie to największy wyrzut sumienia III RP

W Ostrowicach, w gminie Drawsko Pomorskie, wręczono promesy dofinansowania inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Mateusz Morawiecki podkreślił, że liberałowie III RP "mogli wiele, a uczynili nic lub prawie nic" dla gmin na terenach popegeerowskich. - To wielki wyrzut, a zarazem grzech zaniechania - powiedział premier. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polski Ład Mateusz Morawiecki samorząd rolnictwo PGR regiony zachodniopomorskie

Pomorze drugą Toskanią? Coraz więcej winnic na północy Polski

Pomorze może być drugą Toskanią. Producenci wina nie tylko z Włoch, ale także z Francji i Hiszpanii coraz częściej swoje winnice zakładają właśnie w Polsce. Przyczyną jest ocieplenie klimatu i fakt, że w ich krajach dla winogron jest już zbyt ciepło. Na Pomorzu Zachodnim jest już 25 winnic, podobnie sytuacja wygląda na Pomorzu Środkowym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA pomorskie zachodniopomorskie Łukasz Sobolewski Przemysław Woś

Podróż pomiędzy najdalej położonymi w Polsce miejscowościami. Co warto zwiedzić w trasie?

Od Bałtyku aż po góry – prawie 1000 kilometrów, 6 województw, piękne widoki i kilkanaście godzin jazdy. Jak wygląda trasa pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie miejscowościami w Polsce?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 podróże turystyka zachodniopomorskie podkarpackie Świnoujście Bieszczady wakacje

Proces seryjnego mordercy z Kołobrzegu. Nowe ustalenia ws. Mariusza G.

Przed Sądem Okręgowym w Koszalinie toczy się proces 45-letniego Mariusza G., który jest oskarżony o zabójstwo trzech kobiet w Kołobrzegu. Biegli ocenili, że oskarżony był poczytalny i nie działał w afekcie. Nie stwierdzili także zaburzeń psychicznych. Opinia biegłych wskazuje na przemyślane i zaplanowane działanie oskarżonego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zabójstwo regiony zachodniopomorskie sąd Kołobrzeg Koszalin

Wody geotermalne posłużą do ogrzewania mieszkań w Szczecinie? Naukowcy odkryli duże złoża

Geologowie dali władzom Szczecina zielone światło dla wykorzystania wód geotermalnych. Dziennik regionalny "Głos Szczeciński" podkreśla, że zawarte w raporcie wnioski z przeprowadzonej przez naukowców analizy budowy geologicznej i opracowanego profilu geologicznego otworu geotermalnego są bardzo optymistyczne.
Zobacz więcej na temat:  regiony zachodniopomorskie Szczecin POLSKA mieszkania energetyka

Wraca sprawa śmiertelnego wypadku autobusu w Słowinie. Sąd Apelacyjny wydał wyrok

Na wokandę wróciła sprawa śmiertelnego wypadku autobusu, do którego doszło w 2018 r. w Słowinie (woj. zachodniopomorskie). Sąd Apelacyjny w Szczecinie podwyższył Mariuszowi N. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wszystkich kategorii posiadanych w dokumencie prawa jazdy z trzech do pięciu lat i utrzymał wyrok 3 lat i 8 miesięcy więzienia za spowodowanie katastrofy drogowej, w której zginęło dwoje uczniów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wypadek sąd regiony zachodniopomorskie

Autorka książki "Czerwone jezioro": miałam świadomość, jaka dziś jest Rosja

- Pisząc ten kryminał, czytałam wiele reportaży rosyjskich, m.in. "Rublowkę" Walerija Paniuszkina. Byli ludzie w Rosji, którzy pisali takie książki, którzy wiedzieli, ku czemu to zmierza. W jakiś sposób przeniknęli działania Putina, ale nikt ich nie słuchał - mówiła w radiowej Jedynce Julia Łapińska. Reportażystka zadebiutowała ostatnio powieścią pt. "Czerwone jezioro".
Zobacz więcej na temat:  kryminał literatura zachodniopomorskie Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA

"Potrzebna jest przeciwlotnicza, ale i przeciwrakietowa". Prezes PiS o ochronie Pomorza Zachodniego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do infrastruktury znajdującej się na Pomorzu Zachodnim, m.in. terminalu LNG i rurociągu Baltic Pipe, powiedział w Radiu Szczecin, że "ten teren powinien być chroniony nie tylko przeciwlotniczo, ale także przeciwrakietowo".
Zobacz więcej na temat:  Baltic Pipe energetyka wojsko bezpieczeństwo Szczecin zachodniopomorskie Jarosław Kaczyński POLSKA polityka

Wiatr słabnie, ale wciąż stanowi zagrożenie. Ostrzeżenia IMGW na północy Polski

W związku z wciąż mocno wiejącym wiatrem, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne o przekroczeniu stanu alarmowego wód w rejonie ujścia Odry, Zalewu Szczecińskiego i Zalewu Wiślanego. Alert trzeciego stopnia dotyczy też wybrzeża Bałtyku oraz Żuław.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda alert pogodowy pomorskie zachodniopomorskie Morze Bałtyckie wiatr