Lato z Radiem 2018

Podróż po Warszawie śladami Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 16:33
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się we wtorek 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00, zwanej godziną "W". Dziś w specjalnym wydaniu "Lata z Radiem" powróciliśmy pamięcią do tamtych wydarzeń, zabierając słuchaczy w podróż po Warszawie, widzianą oczami powstańców. 
Audio
  • Leszek Kosiński śladami Powstania Warszawskiego (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Opowieść o czarnoskórym powstańcu o pseud. "Ali" (Lato z radiem/Jedynka)
  • Miłość w czasach Powstania Warszawskiego (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Opowieść powstańca Bernarda Słomskiego, pseud. "Butrym" (Lato z Radiem/Jedynka)
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock

Spacer rozpoczęliśmy od Królikarni. W miejscu tym powstaniec Leszek Kosiński mieszkał 74 lata temu. - Królikarnia to miejsce, gdzie po raz pierwszy powstanie dało o sobie znać. Usłyszeliśmy potężne strzały na górnym Mokotowie. Przypięliśmy krzyże harcerskie i udaliśmy się w stronę Królikarni. Zostaliśmy łącznikami Komendy Placu - mówił bohater.

W Powstaniu Warszawskim obok Polaków, udział brały inne grupy narodowościowe, w tym obywatele Słowacji, Węgier, Włoch, Gruzji, Belgii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji. W grupie walczących z niemieckim okupantem znalazł się także czarnoskóry mężczyzna o pseudonimie "Ali". O jedynym przedstawicielu tej rasy, biorącym udział w Powstaniu Warszawskim opowiedział Krzysztof Karpiński, autor książki "Był Jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce".

Mówiąc o Powstaniu Warszawskim nie sposób pominąć wątku miłosnego. Chęć walki o wolność ojczyzny w czasie Powstania Warszawskiego była tak silna jak miłość, która rodziła się w tym czasie między młodymi powstańcami. O tym jak wyglądała ceremonia ślubna i gdzie młodzi zawierali związek małżeński zdradził Adrian Sobieszczański, przewodnik warszawski i historyk, z którym rozmawiała Agnieszka Ciecierska.

W audycji poznaliśmy również historię Mariana Snopińskiego pseud. "Montrym" oraz Bernarda Słomskiego, pseud. "Butrym". Kolejny odcinek książki Katarzyny Bondy "Czerwony pająk" przeczytała Agata Kulesza.

<<Powstanie Warszawskie - serwis specjalny>>


Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Monika Tarka Robert Kilen

Reporterka: Małgorzata Głogowska, Agnieszka Ciecierska

Goście: Leszek Kosiński (powstaniec, pseud. "Orzeł"), Marian Snopiński( pseud. "Montrym"), Bernard Słomski( pseud. "Butrym"), Adrian Sobieszczański (przewodnik warszawski i historyk) Krzysztof Karpiński (autor książki "Był Jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce")

Data emisji: 01.08.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00

kb