X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Teatr Polskiego Radia 2018

"Dwa Teatry". Dziś ostatni dzień festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 10:41
W Sopocie trwa 18. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - czterodniowe święto twórców i wielbicieli słuchowisk oraz spektakli telewizyjnych. Specjalnie na tę okazję powstało cyfrowe Polskie Radio Literatura.
Audio
  • Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła o przygotowanych atrakcjach podczas "Dwóch Teatrów" (IAR)
  • Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński: teatr radiowy to jest wielka tradycja (IAR)
  • Kierownik Redakcji Kultury i Edukacji Programu Pierwszego Polskiego Radia Anna Stempniak-Juśkiewicz o transmisji festiwalowych wydarzeń na antenie Polskiego Radia Literatura (IAR)
Plakat festiwalu Dwa Teatry
Plakat festiwalu "Dwa Teatry"Foto: materiały prasowe

Na antenie Polskiego Radia Literatura można wysłuchać wszystkich słuchowisk konkursowych, rozmów z ich twórcami oraz relacji z najważniejszych wydarzeń, w tym gali finałowej. W programie Polskiego Radia Literatura znajdą się m.in. słuchowiska, które były laureatami Grand Prix poprzednich festiwali, począwszy od "Kot mi schudł" Katarzyny Grocholi z 2001 roku. Atrakcją będą spektakle z udziałem dostojnych laureatów tegorocznej Wielkiej Nagrody Festiwalu Dwa Teatry – Barbary Krafftówny i Franciszka Pieczki .

W ramach przygotowań do Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie, Polskie Radio Literatura udostępnia też słuchaczom część bogatego literackiego archiwum Polskiego Radia, w tym poezję, prozę, słuchowiska i seriale radiowe zrealizowane na podstawie literatury polskiej i światowej. Polskiego Radia Literatura można słuchać na platformie cyfrowej DAB+, w Internecie oraz poprzez aplikację mobilną do 8 lipca. 

Inicjatywę mediów publicznych chwali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - To jest festiwal, który wszystkim polecamy, bo promuje on bardzo dobre produkcje, których jest coraz więcej. Teatr Telewizji się bardzo dobrze rozwija, a teatr radiowy to jest wielka tradycja - podkreśla minister kultury. 

W tym roku na festiwalu będą dominować dwie kwestie: stulecie odzyskania niepodległości i Rok Herbertowski. W ramach inauguracyjnego koncertu na Placu Przyjaciół Sopotu będzie można posłuchać "Pulsu Niepodległości" w wykonaniu Orkiestry Wielkich Bębnów. Zostaną również przypomniane słuchowiska oraz telewizyjne przedstawienia Stefana Żeromskiego. 

Odbędzie się także czytanie w przestrzeni miejskiej pod tytułem "Wiatr od morza. Dwa Teatry czytają Żeromskiego". Z wybranymi fragmentami prozy autora "Przedwiośnia" zmierzą się Andrzej Ferenc, Marcin Hycnar, Edyta Jungowska, Grzegorz Kwiecień, Andrzej Mastalerz i Wojciech Solarz. W sopockim Teatrze BoTo odbędzie się natomiast poetycki spektakl w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, w oparciu o wiersze Skamandrytów. 

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskie Radio Literatura >>>

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła przypomina, że rok 2018 to - zgodnie z decyzją parlamentu, czas Zbigniewa Herberta - powojennego sopocianina. Na ulicach aktorzy będą czytać jego wiersze. Będzie można również zobaczyć "słuchowisko na żywo" według tekstu Herberta "Lalek" w reżyserii Dariusza Błaszczyka. To będzie wielkie artystyczne wydarzenie wpisujące się w cykl realizowany przez Teatr Polskiego Radia z Teatrem Polskim w Warszawie "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".

Jak co roku do Sopotu publiczność przyciągają także gwiazdy. Miłośnicy teatru w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będą mogli spotkać się z tegorocznymi laureatami Wielkiej Nagrody: Barbarą Krafftówną i Franciszkiem Pieczką, a także z Mariuszem Bonaszewskim, Katarzyną Dąbrowską, Janem Englertem, Edytą Jungowską, Emilią Komarnicką-Klynstra i Redbadem Klynstra-Komarnickim, Małgorzatą Kożuchowską, Haliną Łabonarską, Danutą Stenką i Arturem Żmijewskim. 

Na festiwalu odbędzie się też koncert Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Młodzi aktorzy i wokaliści zaprezentują nowe aranżacje i interpretacje utworów Jacka Kaczmarskiego i Grzegorz Ciechowskiego. 

Dwa Teatry Dwa Teatry

fc