Teatr Polskiego Radia

"Dwa Teatry". Dziś ostatni dzień festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 10:41
W Sopocie trwa 18. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - czterodniowe święto twórców i wielbicieli słuchowisk oraz spektakli telewizyjnych. Specjalnie na tę okazję powstało cyfrowe Polskie Radio Literatura.
Audio
  • Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła o przygotowanych atrakcjach podczas "Dwóch Teatrów" (IAR)
  • Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński: teatr radiowy to jest wielka tradycja (IAR)
  • Kierownik Redakcji Kultury i Edukacji Programu Pierwszego Polskiego Radia Anna Stempniak-Juśkiewicz o transmisji festiwalowych wydarzeń na antenie Polskiego Radia Literatura (IAR)
Plakat festiwalu Dwa Teatry
Plakat festiwalu "Dwa Teatry"Foto: materiały prasowe

Na antenie Polskiego Radia Literatura można wysłuchać wszystkich słuchowisk konkursowych, rozmów z ich twórcami oraz relacji z najważniejszych wydarzeń, w tym gali finałowej. W programie Polskiego Radia Literatura znajdą się m.in. słuchowiska, które były laureatami Grand Prix poprzednich festiwali, począwszy od "Kot mi schudł" Katarzyny Grocholi z 2001 roku. Atrakcją będą spektakle z udziałem dostojnych laureatów tegorocznej Wielkiej Nagrody Festiwalu Dwa Teatry – Barbary Krafftówny i Franciszka Pieczki .

W ramach przygotowań do Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie, Polskie Radio Literatura udostępnia też słuchaczom część bogatego literackiego archiwum Polskiego Radia, w tym poezję, prozę, słuchowiska i seriale radiowe zrealizowane na podstawie literatury polskiej i światowej. Polskiego Radia Literatura można słuchać na platformie cyfrowej DAB+, w Internecie oraz poprzez aplikację mobilną do 8 lipca. 

Inicjatywę mediów publicznych chwali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - To jest festiwal, który wszystkim polecamy, bo promuje on bardzo dobre produkcje, których jest coraz więcej. Teatr Telewizji się bardzo dobrze rozwija, a teatr radiowy to jest wielka tradycja - podkreśla minister kultury. 

W tym roku na festiwalu będą dominować dwie kwestie: stulecie odzyskania niepodległości i Rok Herbertowski. W ramach inauguracyjnego koncertu na Placu Przyjaciół Sopotu będzie można posłuchać "Pulsu Niepodległości" w wykonaniu Orkiestry Wielkich Bębnów. Zostaną również przypomniane słuchowiska oraz telewizyjne przedstawienia Stefana Żeromskiego. 

Odbędzie się także czytanie w przestrzeni miejskiej pod tytułem "Wiatr od morza. Dwa Teatry czytają Żeromskiego". Z wybranymi fragmentami prozy autora "Przedwiośnia" zmierzą się Andrzej Ferenc, Marcin Hycnar, Edyta Jungowska, Grzegorz Kwiecień, Andrzej Mastalerz i Wojciech Solarz. W sopockim Teatrze BoTo odbędzie się natomiast poetycki spektakl w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, w oparciu o wiersze Skamandrytów. 

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskie Radio Literatura >>>

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła przypomina, że rok 2018 to - zgodnie z decyzją parlamentu, czas Zbigniewa Herberta - powojennego sopocianina. Na ulicach aktorzy będą czytać jego wiersze. Będzie można również zobaczyć "słuchowisko na żywo" według tekstu Herberta "Lalek" w reżyserii Dariusza Błaszczyka. To będzie wielkie artystyczne wydarzenie wpisujące się w cykl realizowany przez Teatr Polskiego Radia z Teatrem Polskim w Warszawie "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".

Jak co roku do Sopotu publiczność przyciągają także gwiazdy. Miłośnicy teatru w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będą mogli spotkać się z tegorocznymi laureatami Wielkiej Nagrody: Barbarą Krafftówną i Franciszkiem Pieczką, a także z Mariuszem Bonaszewskim, Katarzyną Dąbrowską, Janem Englertem, Edytą Jungowską, Emilią Komarnicką-Klynstra i Redbadem Klynstra-Komarnickim, Małgorzatą Kożuchowską, Haliną Łabonarską, Danutą Stenką i Arturem Żmijewskim. 

Na festiwalu odbędzie się też koncert Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Młodzi aktorzy i wokaliści zaprezentują nowe aranżacje i interpretacje utworów Jacka Kaczmarskiego i Grzegorz Ciechowskiego. 

Dwa Teatry Dwa Teatry

fc