Teatr Polskiego Radia

Festiwal "Dwa Teatry". "Dwójka bez słuchowisk nie byłaby sobą"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 17:10
- Słuchowiska to teksty artystycznie dopracowywane, to dzieła albo specjalnie pisane dla radia, albo dla niego przystosowane. Czasami w wersjach awangardowych, z ryzykiem gatunkowym i wykonawczym tworzą charakter programu – mówiła w Dwójce Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
Audio
  • Słuchowiska Dwójki w konkursie Dwóch Teatrów 2018 (Wybieram Dwójkę)
Agata Kulesza podczas nagrania słuchowiska Cudze meble. Aktorka wcieliła się w postać głównej bohaterki sztuki
Agata Kulesza podczas nagrania słuchowiska "Cudze meble". Aktorka wcieliła się w postać głównej bohaterki sztukiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Dwa Teatry 1200.jpg
XVIII Festiwal "Dwa Teatry" w Dwójce

W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o czterech produkcjach Programu 2 PR, które startują w konkursie na najlepsze słuchowiska XVIII Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Dwa Teatry. W tym roku o miano najlepszych walczą: "Ordonka" i "Dzień, w którym umarł Prokofiew" w reżyserii Dariusza Błaszczyka, "Cudze meble" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego i "Toccata C-dur" Antoniego Libery.

- Słuchowisko, to taka forma artystyczna, w której mieści się zarówno klasyka, jak i debiutanci. Reżyserzy, których zapraszamy do realizacji słuchowisk nie zawsze wywodzą się z radia i jest to dla nich wielkie wyzwanie. Muszą przecież zmierzyć się z materią, w której nie ma obrazu, sceny i scenografii. Wielu z nich zakochuje się w tym świecie i zostaje w nim z pożytkiem dla słuchaczy - powiedziała dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.

O czym opowiadają słuchowiska Programu 2 PR, które staną w szranki podczas festwialu Dwa Teatry? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Gość: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 29.06.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/bch