Teatr Polskiego Radia

Tchnienie. Poeta fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 08:00
23 lutego o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko "Tchnienie. Poeta fortepianu" w adaptacji i reżyserii Katarzyny Michałkiewicz.
Portret Fryderyka Chopina pędzla Marii Wodzińskiej
Portret Fryderyka Chopina pędzla Marii WodzińskiejFoto: Wikipedia/Domena publiczna

„Tchnienie. Poeta fortepianu” jest słuchowiskiem na podstawie listów Chopina z czasu jego młodości aż do śmierci i relacji osób mu współczesnych: kompozytorów, przyjaciół, uczniów.

Choć  głównym bohaterem jest Fryderyk Chopin, do słuchowiska powstała muzyka oryginalna. Pianista i kompozytor Aleksander Dębicz napisał temat w stylu Chopinowskim i poddał go wariacjom, nawiązującym do różnych utworów Chopina. Kompozytor i pianista chciał w ten sposób pokazać, czym jest idiom chopinowski, a jednocześnie stworzyć odrębnego bohatera słuchowiska.

Całość odsłania nieoczywisty portret emocjonalny Chopina.

Słuchowisko powstało na podstawie korespondencji Fryderyka Chopina w opracowaniu Henryka Opieńskiego i książki Jean – Jacques Eigeldingera „Chopin w oczach swoich uczniów” w tłumaczeniu Zbigniewa Skowrona.

 

Henryk Opieński "Korespondecja Fryderyka Chopina"

Jean - Jacques Eigeldinger "Chopin w oczach swoich uczniów"

Tłumaczenie: Zbigniew Skowron

Adaptacja: Katarzyna Michałkiewicz

Reżyseria:  Katarzyna Michałkiewicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Aleksander Dębicz


Obsada:

Jędrzej Hycnar, Marcin Hycnar, Kuba Strach, Karolina Gorczyca, Katarzyna Dąbrowska, Martyna Kowalik, Monika Buchowiec, Joanna Gryga, Jarosław Gajewski, Łukasz Lewandowski, Przemysław Stippa, Jakub Snochowski, Kamil Mrożek, Kamil Pruban,