Teatr Polskiego Radia

Moliere, czyli zmowa świętoszków

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 08:00
25 października o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Michała Bułhakowa pt. "Moliere, czyli zmowa świętoszków" w reżyserii Michała Wdowiaka.
Kadra z nagrania słuchowiska Moliere, czyli zmowa świętoszków
Kadra z nagrania słuchowiska "Moliere, czyli zmowa świętoszków"Foto: Marta Rebzda

Dramat Bułhakowa opowiada o wydarzeniach z ostatnich lat życia Molière’a, dziś uważanego za jednego z największych dramaturgów i aktorów w historii teatru.
Paryż, druga połowa XVII wieku. Molière za wszelką cenę stara się doprowadzić do wystawienia swojego kpiącego z religijnej obłudy dramatu pt. „Świętoszek”, który jak na tamte czasy jest tekstem skandalicznym. Aby wystawienie tej sztuki było możliwe, dramaturg musi wkupić się w łaski króla Ludwika XIV, tworząc dla niego szereg pociesznych krotochwil. Początkowa przychylność króla pozwala Molière’owi rozwinąć skrzydła, lecz szybko okazuje się, że w realiach XVII-wiecznej Francji zbyt duża pewność siebie nadwornego komedianta oraz jego igranie ze świętością może prowadzić do bardzo mrocznych konsekwencji. A na straży ładu stoi wielu „świętoszków”, którzy nie cofną się przed niczym, aby zachować swoje przywileje.
Bułhakow, żyjący w czasach stalinowskich, doskonale rozumiał, na jak wiele kompromisów musi godzić się artysta tworzący pod presją władcy - tyrana. A w biografii Molière’a odnalazł wiele odniesień do swoich własnych doświadczeń.
Jest to sztuka o władzy, o przeznaczeniu, o miłości i o teatrze. O człowieku, który żył dla teatru i oddał scenie każdy swój oddech. Również ten ostatni.

 

Michał Bułhakow "Moliere, czyli zmowa świętoszków"

Tłumacz: Jerzy Pomianowski

Adaptacja: Janusz Kukuła

Reżyseria: Michał Wdowiak 

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Stanisław Łopuszyński

Obsada:

Adam Ferency, Marzena Trybała, Krzysztof Wakuliński, Sławomir Pacek, Justyna Kowalska, Damian Kulec, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Ferenc, Leszek Teleszyński, Andrzej Mastalerz, Julia Kołakowska, Angelika Kurowska, Bartosz Bednarski, Łukasz Talik,

Na słuchowisko „Moliere, czyli zmowa świętoszków” zapraszamy w niedzielę (25.10) tuż po godz. 21.00.