Teatr Polskiego Radia

Wierna rzeka

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 08:00
22 listopada o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Stefana Żeromskiego pt. "Wierna rzeka" w  adaptacji Janusza Kukuły i reżyserii Anny Skuratowicz.
Twórcy słuchowiska Wierna rzeka
Twórcy słuchowiska "Wierna rzeka"Foto: Mariola Sałańska

"Wierna rzeka" nazywana jest najpiękniejszą opowieścią o roku 1863 w literaturze polskiej. Stanowi ostatnie ogniwo zamierzonego i tylko częściowo zrealizowanego przez Stefana Żeromskiego cyklu historycznego, zaczynającego się w Niezdołach, zapadłym dworku szlacheckim, gdzie na tle wydarzeń powstania styczniowego rozgrywają się losy tragicznej miłości ubogiej szlachcianki Salomei Brynickiej i uratowanego przez nią powstańca.

Powstanie styczniowe. Młoda szlachcianka, Salomea Brynicka, ratuje życie jednemu z powstańców. Okazuje się nim być sam książę Józef Odrowąż. Bohaterowie przeżywają krótki romans, zakończony rozstaniem. Prosta i uboga mieszkanka dworku w Niezdołach nie nadaje się przecież na żonę arystokraty... Świadkiem rozpaczy i wielkiego poczucia krzywdy Salomei jest wierna rzeka, ona jedna rozumie „męczarnię serca” dziewczyny, która dla swojego ukochanego ryzykowała życiem i której zapłacono za to sakiewką pełną złota i dotkliwym upokorzeniem.

Słuchowisko z okazji 95 rocznicy śmierci Stefana Żeromskiego.


Stefan Żeromski "Wierna rzeka"

Adaptacja: Janusz Kukuła

Reżyseria: Anna Skuratowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Anna Skuratowicz

Obsada:

Jarosław Gajewski, Wiktoria Gorodeckaja, Ewa Domańska, Krzysztof Kwiatkowski, Jerzy Schejbal, Krystian Modzelewski, Adam Biedrzycki, Paweł Szczesny, Mateusz Kwiecień, Jan Kulczycki,

Na słuchowisko „Wierna rzeka” zapraszamy w niedzielę (22.11) tuż po godz. 21.00.