Teatr Polskiego Radia

Teatr Polskiego Radia z wyróżnieniem IPN za najlepszą audycję historyczną.

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 08:00
W konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na najlepszą Audycję Historyczną Roku - wśród wyróżnionych produkcji doceniono audycję "Dobro wraca podwójnie" i jej twórców: Martę Rebzdę i Waldemara Modestowicza z Teatru Polskiego Radia. Laureatów nagrodzono w siedzibie białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
IPN Audycja Historyczna Roku
IPN Audycja Historyczna RokuFoto: Marta Rebzda
Podczas dziewiątej edycji konkursu w finałowej ocenie analizowano 15 audycji. Wśród nich audycję o Esterze Borenstein, która będąc dziesięcioletnim dzieckiem, wyskoczyła z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki. Dotarła do rodzinnej wsi swojej mamy, a jej mieszkańcy wspólnie postanowili ją ukryć. Historia Estery i osób ją ukrywających stała się kanwą słuchowiska dokumentalnego "Dobro wraca podwójnie". Celem konkursu jest wyróżnianie i promowanie dokumentalnej twórczości radiowej i filmowej, prezentującej najnowszą historię Polski.
- Dla nas, Polaków, historia jest bardzo ważna, a wy dotykacie wciąż otwartej rany na ciele polskiego narodu – mówił prezes IPN podczas uroczystości. - Aby zrobić to dobrze, aby tę opowieść opowiedzieć z jednej strony artystycznie atrakcyjnie, a z drugiej strony zgodnie z prawdą, trzeba wykazać się ogromem wiedzy historycznej, ale także wyjątkowym zmysłem artystycznym - mówił dr Karol Nawrocki, gratulując sukcesu ich twórcom.
Marta Rebzda jest autorką słuchowisk i reportaży radiowych. Od 1997 roku pracowała w "Magazynie Reporterów" TVP, później w "Wizjerze" TVN. Ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia związana była w latach 2011–2017, a obecnie jest kierownikiem literackim w Teatrze Polskiego Radia. Jest laureatką kilku nagród za reportaże radiowe. W 2019 roku otrzymała nagrodę za najlepszy oryginalny scenariusz słuchowiska na XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2019" za utwór "Żaba" (reż. Waldemar Modestowicz). 2021 r. zaś nagrodę za najlepszy oryginalny scenariusz słuchowiska na XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Zamość 2021" za utwór "Popsute" (reż. Waldemar Modestowicz). Słuchowisko "Do gwiazd" jej autorstwa reprezentowało polską radiofonię na festiwalu Prix Italia i Prix Europa w 2016 r., słuchowisko "Dziewczynka" było nominowane do nagrody Prix Europa w 2018 r. a "Kto się nie schowa, ten kryje" otrzymało nominację do Prix Europa 2019.
Waldemar Modestowicz jest reżyserem radiowym, dubbingowym i teatralnym. W Polskim Radiu pracuje od 1984 r., najpierw w rozgłośni w Poznaniu, potem w Szczecinie. W Teatrze Polskiego Radia od 1992 roku. Laureat Złotego Mikrofonu (1992). Słuchowiska w jego reżyserii reprezentowały radiofonię polską na międzynarodowych festiwalach sztuki radiowej, zdobywając w Berlinie wyróżnienie Festiwalu Prix Futura (1993) oraz w Moskwie nagrodę główną Festiwalu Ostankino Prize (1996). Laureat Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia Bolimów (1999) za adaptację i reżyserię słuchowiska wg dramatu Witolda Gombrowicza "Ślub". Wielokrotny laureat Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie za reżyserię słuchowisk: "Nagi sad" wedługg prozy Wiesława Myśliwskiego (2003), "Gdzie jest ten tani kupiec?" Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej (2006), "Recycling" Tadeusza Różewicza (2007), "Hamlet" według Williama Szekspira (2012), "Von Bingen. Historia prawdziwa" Sandry Szwarc (2016), "Labirynt" Grzegorza Kasdepke, w kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży (2017). Laureat nagrody za reżyserię słuchowiska "Drzazgi" Tomasza Macieja Trojanowskiego (2015). W 2007 roku słuchowisko "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską" Feliksa Netza w jego reżyserii otrzymało wyróżnienie na festiwalu Prix Italia. W 2012 r. jego słuchowisko "Moje drzewko pomarańczowe" wg powieści Vasconcelosa otrzymało Grand Prix 9. Międzynarodowego Konkursu Słuchowisk dla Dzieci i Młodzieży PRIX EX AEQUO. W 2013 r. uhonorowany Nagrodą Specjalną za "Raport o stanie wojennym" Marka Nowakowskiego w Konkursie Artystycznych Form Radiowych w Bydgoszczy. Zdobywca Srebrnych Synchronów 2013 za reżyserię dubbingu filmu aktorskiego "Iron Man 3". Laureat Kłapa 2018 za najlepszy dubbing kinowego filmu fabularnego "Avengers: Wojna bez granic".
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i w budynku
Komentarz
Udostępnij