Teatr Polskiego Radia

Stara kobieta wysiaduje

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 08:00
W najbliższą niedzielę 26 grudnia  zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe  słuchowisko Tadeusza Różewicza pt."Stara kobieta wysiaduje" w adaptacji i reżyserii Jarosława Tumidajskiego.
Kadr z nagrania słuchowiska Stara kobieta wysiaduje
Kadr z nagrania słuchowiska "Stara kobieta wysiaduje"Foto: W. Kusiński

Jeden z najbardziej wieloznacznych dramatów Tadeusza Różewicza traktuje o kryzysie współczesnej cywilizacji przedstawionej jako wielkie śmietnisko. Tytułowa bohaterka symbolizuje życie, energię i niezmienność podstawowych praw natury. Apokaliptyczna wizja świata została przedstawiona w groteskowo-szyderczym stylu. Dramat ukazuje cywilizację zdehumanizowaną, zagrożoną zagładą, zdominowaną przez ideały konsumpcyjne, pustkę mentalną, zanik autorytetów oraz rozkład moralny.

Sztuka Stara kobieta wysiaduje (1968), stanowiąca summę zainteresowań poety starością, to pochwała kobiecego doświadczenia. Twórcy patrzą na tekst Różewicza z perspektywy współczesnego człowieka – ważne stają się tematy związane z zagrożeniem katastrofą ekologiczną, która unicestwi ludzkość stając się spełnioną III Wojną Światową. Na tym tle rysuje się główny wątek – dramat kobiety i jej troska o wypełnienie zadania opartego na rodzeniu i wychowywaniu. Autor buduje figurę kobiety, która będąc matką nadaje światu sens. W roli tytułowej usłyszymy Katarzynę Dąbrowską.

Tadeusz Różewicz "Stara kobieta wysiaduje"

Adaptacja: Jarosław Tumidajski

Reżyseria: Jarosław Tumidajski

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Katarzyna Dąbrowska, Szymon Roszak, Marcin Przybylski, Ewa Porębska, Lidia Pronobis, Karolina Bacia, Leon Charewicz, Marcin Troński, Piotr Cyrwus, Marcin Bubółka, Arkadiusz Janiczek, Andrzej Ferenc,


Na słuchowisko "Stara kobieta wysiaduje" zapraszamy w niedzielę (26.12) tuż po godz. 21.00.