Teatr Polskiego Radia

Splendory 2022 rozdane - znamy laureatów nagród Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 15:20
Za nami gala Splendory 2022. Wybitni twórcy Teatru Polskiego Radia zostali wyróżnieni i nagrodzeni statuetkami. - Dołączam do grona wspaniałych twórców i jestem niezwykle tym poruszony - mówi Rafał Zawierucha, laureat wyróżnienia Don Kichot za debiut reżyserki.
Gala laureatów Splendorów - nagród Teatru Polskiego Radia
Gala laureatów "Splendorów" - nagród Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Już po raz trzydziesty piąty Teatr Polskiego Radia przyznał nagrody za wybitne kreacje aktorskie oraz uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla radiowej sceny. Gala wręczenia "Splendorów" odbyła się 5 grudnia w Warszawie. Wśród wielu emocji i wzruszeń dało się słyszeć także miłe słowa skierowane pod adresem samego Teatru Polskiego Radia.

- To miejsce to magia, bezgraniczna wyobraźnia - mówi Rafał Zawierucha, laureat wyróżnienia Don Kichot za debiut reżyserki. - To miejsce to ciepło, miłość i dom - to jest Teatr Polskiego Radia. Jest on tworzony przez wyjątkowych ludzi, których jest mi dane poznawać każdego dnia. Dołączam do grona wspaniałych twórców i jestem niezwykle tym poruszony. 

Atmosferę panującą w tym niezwykłym miejscu docenia także Marzena Trybała, laureatka Wielkiego Splendora. - Do radia przychodzę z miłością, szacunkiem i przyjemnością - mówi. - Ludzie, którzy tu pracują, są absolutnymi fachowcami, ciepłymi i serdecznymi. Tworzą taką atmosferę, że przychodzi się tu jak do domu.

Nagroda Wielki Splendor jest przyznawana za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Oprócz Marzeny Trybały w tym roku statuetka trafiła także do Leszka Teleszyńskiego, który współpracuje z Polskim Radiem od początku swojej kariery.

Źr. Youtube/Splendory 2022. Poznaj laureatów

Równocześnie podczas gali wręczone zostały - już po raz 12. - nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodę ARETE otrzymało dwoje laureatów: Wojciech Melzer za debiut aktorski w słuchowisku "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arje w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz Maria Kłusek za debiut aktorski w słuchowisku "Pozwól, że ci opowiem" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza.

>>> Więcej o nagrodach Splendory 2022

- Wzięłam udział w przepięknym słuchowisku autorstwa Marty Rebzdy "Pozwól, że ci opowiem". Tak się rozpoczęła moja droga. Czekam na nowe możliwości i przygody - mówi aktorka. - Spotkałam się ze wspaniałymi aktorkami, od których mogłam czerpać i przy których mogłam się uczyć i zdobywać doświadczenie. Przyjemnością było móc obserwować je przy pracy.


Posłuchaj
05:25 Czwórka/Stacja Kultura - splendory 06.12. 2022.mp3 Splendory 2022 - przyznano nagrody Teatru Polskiego Radia (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Nagrodę Amadeusz za debiut muzyczny otrzymał Marcin Nierubiec, nagroda Talanton za scenariusz trafiła do rąk Anny Szamotuły. Wyjątkową nagrodą jest Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, który przyznawany jest wybitnym postaciom kultury. W tym roku statuetka w tej kategorii przypadła Zdzisławowi Wardejnowi - znakomitemu aktorowi teatralnemu, filmowemu i radiowemu.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 06.12.2022

Godzina emisji: 10.32

aw/mat. pras.

kor