Teatr Polskiego Radia

"Podstolina" - słuchowisko na podstawie fragmentów "Zemsty"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 08:00
W najbliższą niedzielę, 3 września, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko na podstawie fragmentów "Zemsty" Aleksandra Fredry pt. „Podstolina” w adaptacji i reżyserii Mariusza Malca.
Pokaz na żywo słuchowiska Podstolina podczas festiwalu Dwa Teatry - Zamość 2023
Pokaz na żywo słuchowiska "Podstolina" podczas festiwalu "Dwa Teatry - Zamość 2023"Foto: Cezary Piwowarski/PR

20 czerwca 1793 roku w majątku u stóp Karpat przyszedł na świat Aleksander hrabia Fredro, późniejszy oficer ordynansowy w sztabie cesarza Napoleona, wolnomularz lubelski, komediopisarz jedyny w swoim rodzaju. 230 lat od jego urodzin, w roku poświęconym pamięci hrabiego, nie mogło zabraknąć na zamojskich "Dwóch Teatrach" odniesień do twórczości i fantazji Aleksandra Fredry.

Zapraszamy Państwa do wspólnej wyprawy w głąb jego "Zemsty", do odczytania tego dzieła – nie przez pryzmat konfliktu dwóch flagowych antagonistów Cześnika i Rejenta, ale Miłości. Tej platonicznej – pielęgnowanej w ukryciu, łączącej Klarę i Wacława, która szuka spełnienia, i tej drugiej – zmysłowej, spełnionej, wciąż pulsującej w pamięci kochanków żądzą.

O kim mowa? O Annie i jej płomiennym romansie z księciem Radosławem. Pozornie wytrawny smakosz gatunku "lektura szkolna" powie, że takich bohaterów w "Zemście" nie ma. Cóż, powierzchowny czytaczu… Jeżeli Podstolina ma na imię Anna, to może i w galopie myśli przeskoczyłeś przez fragment demaskujący postać, która kryje się za litewskim arystokratą.

- Nasza "Zemsta" mściwość pozostawia słowom, w grotesce topi wszystkie narodowe przywary. Z Papkina czyni lustro, w którym może się przeglądać Twoje i moje "naj...". Uczucie, póki sił starczy, jest drogowskazem dla zdarzeń. Jeśli nie ma śladu po ukochanym, to co czynić? W takiej oto sytuacji znajdujemy Podstolinę. Razem z nią utkamy pajęczą sieć intryg, sprawdzimy "stan kont" kawalerów w okolicy, by wybrać najlepszy substytut uczuć – bezpieczeństwo z okrągłą sumką zaklętą w liczbie folwarków. Gdzież tu Miłość? W talencie autora dramatu, rzecz jasna. Intryga powiedzie się tak, jak tylko On pozwoli. Miłość ma szansę do ostatniego wersu - zaprasza autor adaptacji i reżyser słuchowiska, Mariusz Malec.

Słuchowisko „Podstolina” zostało  wykonane na żywo na XXII Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2023”  

 

Aleksander Hrabia Fredro - "Podstolina" na podstawie fragmentów "Zemsty"

Adaptacja i reżyseria: Mariusz Malec  

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka i wykonanie: Paweł Paprocki

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Wiktoria Gorodeckaja (Podstolina),  Krzysztof Wakuliński (Cześnik Raptusiewicz),  Andrzej Mastalerz (Rejent Milczek), Redbad Klynstra (Papkin), Lidia Sadowa (Klara, synowica Cześnika),  Paweł Paprocki (Wacław, syn Rejenta),

oraz Widownia Festiwalu

 

Na słuchowisko "Podstolina" zapraszamy w niedzielę (03.09.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR