Polskie Radio
Section05
Redbad Klynstra

Pamięć i spotkanie przy stole: dwa najważniejsze składniki kulinarne

Kuchnia, a dokładniej tworzenie, przyrządzanie i serwowanie potraw, to też sztuka. Według koneserów kulinariów to wręcz najszlachetniejsza ze sztuk, gdyż chroni nas od głodowej śmierci! Co więcej, przyrządzanie potraw łączy się ze sztuką ich prezentacji. Nie bez powodu mówi się przecież, że "je się oczami"... Dlatego dzisiaj w swoim programie Redbad Klynstra zgłębiał tajniki kuchni, prezentacji dań i tworzenia wokół nich historii, a także tworzenia recenzji kulinarnych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie kulinaria historia Polski Lublin Redbad Klynstra Trójka

"Kongres futurologiczny": Lema zaskakująco trafna wizja teraźniejszości?

Jednym z patronów minionego roku 2021 był Stanisław Lem. Twórczość tego wybitnego pisarza, filozofa i futurologa wciąż jest inspiracją dla artystów. Stąd też narodził się m.in. spektakl "Kongres futurologiczny" w lubelskim Teatrze Czytelnia Dramatu w reżyserii Daniela Adamczyka. O nim właśnie rozmawia w swoim programie Redbad Klynstra.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR spektakl Stanisław Lem Lublin Redbad Klynstra Trójka

Między filmem a teatrem. Jacek Raginis-Królikiewicz o teatrze telewizji

– Dla mnie bardzo ważna jest narracja napędzana słowem, w której tekst jest niezwykle istotny. W filmie kluczowa jest strona wizualna, akcja rozgrywa się w wielu miejscach. Bardzo wiele dzieje się bez słów. Wychowany jestem na westernach i filmach hollywoodzkich z lat 40. i 50. i tam widać jak bardzo teatr wpływał na kino – ocenia Jacek Raginis-Królikiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Redbad Klynstra Jacek Raginis-Królikiewicz

Lublin. To tu bije serce białoruskiego teatru

– Takie szczególne, przytulne i przyjazne miejsce sporo białoruskich twórców znalazło właśnie w Lublinie. To jest pewnie przypadkowy zbieg okoliczności, ale i nieprzypadkowy. Przyjście artystów z Białorusi zaczęło się dwa lata temu, a teraz zostało wzmocnione mocną falą uchodźców ukraińskich. Powstają wspólne projekty i Lublin rzeczywiście staje się takich wschodnim miastem – ocenia teatrolożka dr hab. Irina Lappo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Redbad Klynstra

Trójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu

Za nami wielkie, czterodniowe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Relacji z wydarzenia można było słuchać w Programie 3 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 słuchowisko słuchowisko dla dzieci Trójka Zamość lubelskie TEATR Teatr Polskiego Radia Piotr Firan Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Rok Romantyzmu Polskiego Redbad Klynstra KULTURA spektakl spektakle dla dzieci koncert koncerty warsztaty rozmowa Teatr Telewizji Dwa Teatry