Teatr Polskiego Radia

„Bezmatek” według prozy Miry Marcinów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 08:00
W najbliższą niedzielę, 14 października, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko pt.„Bezmatek” według prozy Miry Marcinów w adaptacji i reżyserii Jarosława Tumidajskiego.
Kadr z nagrania słuchowiska Bezmatek
Kadr z nagrania słuchowiska "Bezmatek"Foto: Przemysław Chmielewski /PR

„Jedno piękne wspomnienie z dzieciństwa i jesteś zbawiony”.

W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności końca: ktoś zmarł śmiercią tragiczną lub po długich cierpieniach. W tej książce jest inaczej. Są lata dziewięćdziesiąte i te teraz, są małe dziewczynki i młode matki. Marcinów próbuje znaleźć nowy język na opisanie straty i ze skrajnej intymności robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutnie szczerą, pełną czułości i tęsknoty nie wiadomo za czym, choć wiadomo, że tej pustki wypełnić się nie da.

„Bezmatek” to brutalna opowieść o pragnieniu życia i ucieczce od umierania oraz historia wielkiej, szalonej i zachłannej miłości, jaka może wydarzyć się tylko między matką a córką.

 

(żródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/bezmatek)

 

Swoje słuchowisko Jarosław Tumidajski komponuje w dużej mierze jak dźwiękowy kolaż, przywołując fragmenty programów telewizyjnych, seriali, reklam i piosenek, głównie z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych (także tych wpisanych do powieści przez autorkę), dzięki czemu przenosi słuchaczy do potransformacyjnych lat dzieciństwa bohaterki/ narratorki. Później ta gęsta ilustracja dźwiękowa szczęśliwych (choć nie tylko) chwil ustępuje miejsca minimalistycznej muzyce Ryuichiego Sakamoto z płyty „12” (będącej swoistym zapisem zmagań z chorobą), oraz… ciszy. Nadchodzi bolesna teraźniejszość. „Bezmatek” to słuchowisko zrealizowane z ogromnym szacunkiem dla prozy Miry Marcinów, w którym intymną relację matki i córki oddały Joanna Jeżewska i Katarzyna Dąbrowska.


Mira Marcinów „Bezmatek”  

Adaptacja: Jarosław Tumidajski

Reżyseria: Jarosław Tumidajski

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Katarzyna Dąbrowska, Joanna Jeżewska


Na słuchowisko "Bezmatek" zapraszamy w niedzielę (14.10.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR