Teatr Polskiego Radia

Do nieba

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 08:00
W najbliższą sobotę, 13 stycznia, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Ödöna von Horvátha  pt. „Do nieba” w adaptacji i reżyserii Piotra Cieńskiego.
Twórcy słuchowiska Do nieba
Twórcy słuchowiska "Do nieba""Foto: Piotr Skotnicki

Komedia „Do nieba” jest jedną z ostatnich sztuk napisanych przez Ödöna von Horvátha. Jej akcja rozgrywa się równolegle w trzech planach: w niebie, na ziemi i w piekle. Kiedy po swojej śmierci pani Steinthaler trafia do nieba, z niepokojem śledzi losy ukochanej córki. Dziewczyna marzy o karierze śpiewaczki operowej, jednak sopran liryczny to wciąż za mało, aby Luiza stała się primadonną. Uboga i osamotniona, bezskutecznie ubiega się o angaż w teatrze, którym rządzi, mający konszachty z siłami nieczystymi, dyrektor. Tymczasem niesforni potępieńcy, niedziałające narzędzia kaźni, kłopoty z egzekwowaniem cyrografów, oraz nie do końca rozgarnięty wicediabeł, nieustannie przysparzają władcy piekieł nowych problemów. Na domiar złego, pewnemu niespełnionemu i wiecznie wstawionemu drugiemu reżyserowi, udaje się zrobić zamieszanie na wszystkich trzech frontach: w piekle, w niebie i oczywiście na ziemi.


Ödön von Horváth  „Do nieba”

Tłumaczenie: Mariusz Lubyk

Adaptacja: Piotr Cieński

Reżyseria: Piotr Cieński

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Andrzej Perkman

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Anna Cieślak (Luiza), Marzena Trybała (Pani Steinthaler), Wiktor Zborowski (Święty Piotr), Krzysztof Tyniec (Dyrektor), Robert Jarociński (Diabeł), Szymon Kuśmider (Wicediabeł), Arkadiusz Janiczek (Lauterbach), Lucyna Malec (Garderobiana), Mirosław Wieprzewski (Portier), Mateusz Grydlik (Lekarz)

Śpiew: Justyna Stępień-Grozdew

Wiolonczela: Piotr Rościszewski

 

Na słuchowisko "do nieba" zapraszamy w sobotę (13.01.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR