X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Konkurs Chopinowski 2018

Chopin na dawnych instrumentach. Kogo docenią Koch i Demidenko

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 13:00
- To, jak jurorzy będą oceniać uczestników Konkursu, wpłynie na to, jakie wartości ostatecznie zyskają stempel artystycznej chopinowskiej doskonałości i wierności historycznemu ideałowi - o sędziach I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych opowiadał w Dwójce Andrzej Sułek.
Audio
  • Chopin na dawnych instrumentach. Kogo docenią Koch i Demidenko (Fortepianiści/Dwójka)
Nicolai Demidenko (fot. Mercedes Segovia) i Tobias Koch (fot. Marion Koell)
Nicolai Demidenko (fot. Mercedes Segovia) i Tobias Koch (fot. Marion Koell)Foto: materiały promocyjne

Paul Badura-Skoda 1200.jpg
Paul Badura-Skoda. Prekursor gry na dawnych instrumentach

Przed konkursowymi zmaganiami, które odbędą się w dniach 2-14 września 2018 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Andrzej Sułek w audycji "Fortepianiści" rozpoczął prezentację jurorów tych zawodów. Wśród nich znalazł się rosyjski pianista Nikolai Demidenko. - To muzyk doświadczony i o ogromny dorobku, dlatego jego spojrzenie na to, co czynią młodsi przy fortepianie, może mieć duże znaczenie - oceniał Andrzej Sułek.

Prowadzący audycję zwrócił uwagę, że Demidenko ma w dorobku tylko jedną płytę nagraną na fortepianie historycznym, zrealizowaną w ramach "czarnej serii" dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. - Może to budzić niepokój, bo Demidenko nie poszedł za głosem i brzmieniem dawnego fortepianu, ograniczając się w swej dotychczasowej działalności do tej jednej próby. Czy na konkursowe wykonania będzie patrzył z punktu widzenia pianisty, który spróbował, ale nie jest przekonany? A może będzie starał się nie oceniać przez pryzmat specyfiki dawnego instrumentu, ale przez pryzmat uniwersalnych wartości, które niesie muzyka Chopina - zastanawiał się Andrzej Sułek.

Zupełnie inaczej w konkursowym kontekście prezentuje się dorobek kolejnego jurora Tobiasa Kocha. Pianista ten od początku swojej kariery poświęcił się studiowaniu gry na instrumentach z epoki. W jego przypadku Andrzej Sułek zwrócił uwagę na wątpliwości, jakie może Koch mieć wobec instrumentów przygotowanych na zawody przez NIFC.

W audycji zabrzmiały też utwory, spośród których uczestnicy I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych mogą wybierać w pierwszym etapie zmagań: Johanna Sebastiana Bacha - wybrane Preludia i fugi, Fryderyka Chopina - wczesne polonezy, polonezy Karola Kurpińskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego i Marii Szymanowskiej.

***

Tytuł audycji: Fortepianiści

Prowadzi: Andrzej Sułek

Data emisji: 5.08.2018

Godzina emisji: 16.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak