X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Wiejskie orkiestry dęte Roztocza Gorajskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 10:00
- Były wesela na 300- 400 osób. Orkiestra grała trzy dni. Moje wesele też trwało trzy dni. Grała na nim moja orkiestra - wszystko ograli, od początku do końca - wspominał Jan Woźnica z Zagród, członek Orkiestry Gorajskiej.
Audio
  • Wspomnienia Jana Woźnicy z Zagród, członka dawnej orkiestry w Zagrodach, pamiętającego historię orkiestr w Gródkach i Ładzie. (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W "Źródłach" posłuchaliśmy wspomnień Jana Woźnicy z Zagród, członka dawnej orkiestry w Zagrodach, pamiętającego historię orkiestr w Gródkach i Ładzie. Na bazie nieistniejących już wspomnianych orkiestr powstała Gminna Orkiestra Dęta w Goraju, którą prowadzi uznany w okolicy muzyk, klarnecista Józef Czerw z Jędrzejówki. Orkiestry te oprócz utworów na uroczystości gminne i religijne miały w swoim repertuarze także melodie tradycyjne, m.in. oberki i podróżniaki, przygrywały do tańca na wiejskich zabawach. Nagrania tych zespołów pochodzące lat 70. i 80. znajdują się w archiwach Polskiego Radia. 

- Graliśmy poleczki, walczyki, marsze, polonezy. Kiedyś do ślubu nie jeźdzło się samochodami, tylko albo piechotą, albo furmankami. Orkiestra musiała kawał drogi przejść i cały czas grać: do pana młodego, do pani młodej, graliśmy trzy marsze przed mieszkaniem i jechaliśmy do kościoła. Oczepiny grało się dwie godziny. To były wesela na 300- 400 osób. Orkiestra grała trzy dni. Taka kolonia jak Zagrody złożona z dwudziestu mieszkań była cała proszona na wesele, jako sąsiedzi - wspominał Jan Woźnica z Zagród, członek Orkiestry Gorajskiej.

- Moje wesele trwało trzy dni. Grała na nim moja orkiestra, wszystko ograli od początku do końca. Nie grałem na weselu swojej córki, wtedy byłem gospodarzem - mówił w "Źródłach" muzyk.

Zapraszamy do odsłuchania całości audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Jan Woźnica z Zagród

 Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 15.15

gs