X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Socrealizm a muzyka ludowa

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 09:00
W przyjęciu nowej doktryny artystycznej wyprzedzili nas Czesi i Słowacy (1948). W Polsce dzięki naciskom Sokorskiego, ówczesnego ministra kultury, zaaprobowano nowy nurt rok później, na zjeździe Kompozytorów Polskich w Łagowie.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Jakub Kamiński

Wracamy w mroki epoki stalinizmu, aby dopełnić obraz muzyki ludowej o potężny śpiew masowy.

Socrealizm miał kilka wyróżników. Po pierwsze, utwory musiały być optymistyczne. Po wtóre, utwory powinny być śpiewane, gdyż cenzor nie zawsze był muzykalny, a musiał wiedzieć z czego cieszy się autor. Rzeczą trzecią było nasycenie utworów pierwiastkiem ludowym, bo w nowej rzeczywistości to lud stawał się podmiotem wszelkich działań, także tych artystycznych.

Skomponowane utwory badała specjalna komisja, która orzekała ich zgodność z tymi wytycznymi. Kompozytorzy dostawali oceny i  w razie pozytywnego rozstrzygnięcia ich dzieła kierowano do wykonania. Jeżeli nie, kompozytor dostawał łatkę twórcy burżuazyjnego i przepadał.

Zapraszamy do odsłuchania całości nagrania.

***

Tytuł audycji: Historia Polskiego Folku

Prowadzi: Wojciech Ossowski

Data emisji: 6.04.2019

Godzina emisji: 9.40

gs

Czytaj także

Początki pracy orkiestr Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 17:00
W Historii Polskiego Folku powróciliśmy do historii Polskiego Radia, a w szczególności do działających przy nim zespołów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarema Stępowski - chłopak z warszawskiej ulicy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 15:17
Folk w czasach polskiego nowego ładu miał ugruntowaną pozycję w świadomości słuchaczy i wiele przejawów - jednym z nich była twórczość Stępowskiego.
rozwiń zwiń