Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Mazowsze, czyli kuźnia talentów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 09:00
Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze to istna wylęgarnia talentów. Wyliczając je, należy zacząć od Lidii Korsakówny, która w latach 50. była jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd kina.
Audio
  • Mazowsze, czyli kuźnia talentów (Historia polskiego folku)
Mazowsze w strojach zakopiańskich
Mazowsze w strojach zakopiańskichFoto: z archiwum NAC

- Po wojnie Korsakówna przyjechała wraz z rodzicami do Wałbrzycha. Przejawiała różne talenty, przede wszystkim matematyczne. Interesowała się także astronomią. Ojciec jej się bardzo zdumiał, gdy uciekła do grupy baletowej przy Wrocławskiej Operze. W uciekaniu z domu Lidia nie miała wprawy - mówił w kolejnej cześci "Historii polskiego folku" Wojciech Ossowski - więc popełniła kardynalny błąd, zaczynając swą eskapadę na pięć godzin przed odjazdem pociągu. Milicja doprowadziła ją do domu, a protokołu nie napisano, bo ojciec użalał się, że dziewczyna jest nienormalna, czemu funkcjonariusze skwapliwie dali wiarę.

Jak Lidia Korsakówna trafiła do Mazowsza? Tego mogą dowiedzieć się Państwo z podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Historia polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 1.06.2019

Godzina emisji: 9.40

gs/at

Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka ludowa

Czytaj także

Sygietyńscy i szkoła w Karolinie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 09:06
Jest rok 1948. Pierwszych 30. małych uczestników projektu "Mazowsze" znalazło się pod opiekuńczymi skrzydłami Tadeusza i Miry Sygietyńskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początki bigbandów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 10:00
Swingowe bigbandy odcisnęły piętno na całej powojennej epoce i powoli stały się znakiem czasu, nie tylko w sztuce synkopowanej, ale i w innych gatunkach. Trudno powiedzieć skąd przyszła do nas ta moda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sygietyński i "Mazowsze"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 10:00
Tadeusz Sygietyński urodził się 24 września 1896 roku w Warszawie - był założycielem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowsze, cz. 1

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 09:00
Zespół Mazowsze to jeden z najokazalszych rozdziałów „Historii polskiego folku”. Karolin jawi nam się jako oaza szczęścia. Uśmiechnięte dzieci garnące się do nauki i sztuki, oddani pedagodzy, wspaniali i możni mecenasi, tymczasem były i gorsze momenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, cz. 2

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 10:30
Tadeusza Sygietyńskiego - dyrektora artystycznego zespołu - atakowano nie tylko z powodów niedociągnięć w pracy z orkiestrą, ale i z powodu stylu życia.
rozwiń zwiń