Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Sygietyńscy i szkoła w Karolinie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 09:06
Jest rok 1948. Pierwszych 30. małych uczestników projektu "Mazowsze" znalazło się pod opiekuńczymi skrzydłami Tadeusza i Miry Sygietyńskich.
Audio
  • Wojciech Ossowski o działalności Miry i Tadeusza Sygietyńskich w Karolinie (Poranek Dwójki)
Mazowsze. Otrębusy, lata 70.
Mazowsze. Otrębusy, lata 70.Foto: NAC

Tadeusz i Mira Sygietyńscy początkowo jeździli po kraju szukając uzdolnionych dzieci. Działo się tak od zakończenia wojny do 1949 roku, później chętni zgłaszali się sami dzięki ogłoszeniom w radio i w gazetach. Rożne drogi prowadziły dzieci do Karolina.

Mira Sygietyńska tak wspominała początki projektu:

"Tu zaczęła się moja tragedia, już są dzieciaki w Karolinie, ale nie ma pościeli. Zwróciłam się do wojska. Dali nam sienniki, poduszki szare koce. Trochę ręczników, trochę prześcieradeł dali nam sąsiedzi Toeplitzowie. Jerzy Toeplitz nie stracił całego majątku, więc dawał, co mógł. Tak zaczynało się nasze życie. Młodzież była kochana, ale nieco dziwna, troszeczkę dzika, bardzo nędznie ubrana. Trzeba było wszystkich dezynfekować, bo po wojnie takie to były czasy. Niektóre dzieci trzeba było bardzo gęstym grzebieniem czesać. No to czesało się.

Załatwiłam żywność, trochę węgla. Najgorzej było z zaangażowaniem personelu. Przyszła pani do kuchni, rozejrzała się i rzekła: >Pani Miro i my takim będziemy usługiwać?<. Była to żona przedwojennego dyplomaty i miała rację. Nie pasowała do tych chłopskich dzieci, które ani jeść nie umiały, ani zachować się. W końcu jednak znaleźli się chętni i wielu z nich przepracowało z Mirą i profesorem lata."

Zapraszamy do odsłuchania całości nagrania.

***

Prowadzi: Wojciech Ossowski

Data emisji: 5.05.2019

Godzina emisji: 9.40


gs


Zobacz więcej na temat: folklor folk
Czytaj także

Wytwórnie płytowe po wojnie: Mewa i Gong

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 09:00
Historia powojennej fonografii, oprócz Fogg Record, to także historia wytwórni Mewa z Poznania oraz Gong z Krakowa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początki pracy orkiestr Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 17:00
W Historii Polskiego Folku powróciliśmy do historii Polskiego Radia, a w szczególności do działających przy nim zespołów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epoka orkiestr radiowych - Edward Ciuksza

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Powojenna, nowa era należała nie do wytwórni płytowych, ale do radia. Wkroczyliśmy w epokę orkiestr radiowych. Pierwszy na estradzie pojawił się Edward Ciuksza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestra Mandolinistów Edwarda Ciukszy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 09:00
W 1950 roku zostaje podpisana umowa między muzykami Orkiestry Mandolinistów Ciukszy, a Polskim Radiem. Na jej mocy grupa stała się pierwszym etatowym zespołem radiowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Socrealizm a muzyka ludowa

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 09:00
W przyjęciu nowej doktryny artystycznej wyprzedzili nas Czesi i Słowacy (1948). W Polsce dzięki naciskom Sokorskiego, ówczesnego ministra kultury, zaaprobowano nowy nurt rok później, na zjeździe Kompozytorów Polskich w Łagowie.
rozwiń zwiń