Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Blackout, Breakout, Nalepa i lata 60.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 10:00
 Ashley Hutchings, twórca legendarnych zespołów brytyjskich lat sześćdziesiątych, mówił o tych czasach, że artyści nie mieli pojęcia jak ma brzmieć nowa sztuka, szukali po omacku i eksperymentowali: Rolling Stones z bluesem, a Fairport Convention z folkiem. W owych czasach blues i folk nie były osobnymi gatunkami, w Stanach, w rodzącym się ruchu folkowym, gwiazdami byli biali i czarni, w Wielkiej Brytanii rzecz miała się podobnie. A w Polsce?
Audio
  • Breakout, Nalepa i lata 60 (Dwójka/Historia Polskiego Folku)
Zespół Breakout ze Złotą Płytą
Zespół Breakout ze Złotą PłytąFoto: PAP/Ireneusz Radkiewicz

Wspólnota folku i bluesa trwała aż do wybuchu stanu wojennego. Trudno oddzielić oba gatunki na łamach kultowego wówczas magazynu dla młodzieży „Radar”, a przejawem wspólnoty tych gatunków był poznański, legendarny „Folk Blues Meeting”. Dlatego też oddając zamieszanie twórcze lat sześćdziesiątych oraz wspólne korzenie folku i bluesa nie sposób pominąć na naszej trasie Rzeszowa. Blackout powstały w 1965 roku  założony przez Tadeusza Nalepę. Skład zmienia nazwę na Breakout. Owe „łamanie” bierze się z inspiracji Johnem Mayall’em i jego The Bluesbrakers,  zresztą, kto zna „Callifornię” Mayall’a z 1969 roku, słuchając muzyki z „Drugiej strony tęczy” polskiej formacji nie będzie miał wątpliwości skąd pomysł na ten utwór.

 Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycjiHistorii polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 7.50


gs

Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Czytaj także

Cha-cha w PRL

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 09:00
Każde pokolenie pisze swoje historie, ale też przepisuje historie swoich poprzedników. W dobie World Music nasza dzisiejsza bohaterka, cha-cha, zaczyna budzić zainteresowanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Calypso - zapomniane rytmy gorącej Afryki

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 13:10
Powrót zainteresowania tym gatunkiem to zdaniem prowadzącego kwestia czasu. Było ono modne w latach 50., stanowiło część kultury tanecznej, parkietowej - i dziś może wpisać się w coraz popularniejszy zwyczaj tańczenia na dechach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperymenty lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 14:02
Za nami ostatnie spotkanie z muzyką świata obecną w Polsce w latach 60. Jedną z artystek, która w tym czasie swoim głosem popularyzowała rytmy world music, była Nina Pilchowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lata przełomu i początki bigbitu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 12:32
W naszej opowieści dochodzimy do momentu przełomowego, czasów jazzu, blues suade shoes, twista i rock'n'rolla - to zwiastuny nowej muzyki, u nas określanej jako bigbit. Jego ojcem w Polsce byl Franciszek Walicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folk w czasach buntu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 08:37
Bigbit uważany był za przejaw buntu wobec rzeczywistości. By w ogóle zaistnieć, wielka część zespołów musiała korzystać z dostępnego, klubowego sprzętu, trudno było im więc być oryginalnymi. 
rozwiń zwiń