Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Skąd się biorą symbole?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 09:00
- Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpoznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać - opowiadał dr Łukasz Sochacki.
Audio
  • Symbole w badaniach antropologicznych (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/MabelAmber

- W tym pierwotnym sensie symbol służył do odróżniania swoich od obcych, przyjaciół od wrogów. W znaczeniu ogólniejszym symbol ma dwa podstawowe wymiary. Po pierwsze jest rodzajem znaku, składa się na niego materialny nośnik oraz przypisywana mu treść. Co ważne, treść i nośnik nie są tym samym, na przykład bukiet róż dawany w prezencie przekazuje treść emocjonalną, znaczy coś więcej niż same kwiaty - tłumaczył w audycji dr Łukasz Sochacki.

Symbole służą do opisania i zrozumienia rzeczywistości, mają charakter uniwersalny i ponadczasowy. - Ich cechy to: wieloznaczność, wielowarstwowość, archaiczność, autonomiczność. Krzyż, koło, trójkąt, kwadrat, substancje czy żywioły, a także części ciała takie jak oko i dłoń, oraz liczby - zwłaszcza cyfra 3 - w wielu kulturach i w różnych czasach powtarzają się i mają podobne konotacje. 

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Łukasz Sochacki

Data emisji: 28.07.2018 

Godzina emisji: 8.50

at

Czytaj także

Emic i etic - dwa sposoby badania kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 09:00
- Emic i etic to para terminów, która podkreśla podejście badawcze, ale też sposób analizy i interpretacji wybrany przez badacza kultury. Terminy te wywodzą się z językoznawstwa, w latach 50. XX wieku stworzył je amerykański lingwista Kenneth Picke - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń