Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Czy powinniśmy wierzyć w mity?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 09:00
- W społecznościach tradycyjnych mit należał do kategorii opowieści świętych, niepodważalnych i prawdziwych, które traktowano z wielką powagą - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska. 
Audio
  • Po co nam mity? Tłumaczy dr Maria Małanicz-Przybylska (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

- W kulturach tradycyjnych w mity święcie wierzono - opowiadała etnograf, dr Maria Małanicz-Przybylska - w odróżnieniu od świata nowoczesnego, w którym mity greckie na przykład traktujemy jak bajki, opowieści fantastyczne.

Mity to historie, które tłumaczyć mają początki świata, istnienia człowieka, przyrody, grupy lud jakiegoś zjawiska. Ale, jak tłumaczy nasza ekspertka, mogą być rozumiane jako narracja szczególnego rodzaju. - Na przykład według religioznawcy Mircae Eliade bohaterowie, ich działania i skutki tych działań są kanwą opowieści świętej. Wszystko w micie jest uniwersalne i nadprzyrodzone. Twórcy i wyznawcy mitu kierują się zawsze silnym przekonaniem o jedności świata, człowieka i natury - dodaje dr Małanicz-Przybylska.

Co to znaczy, że myślenie mityczne jest obrazowe? Na czym polegają mitologiczne antropomorfizacje i klisze? Tego dowiedzieć się można z nagrania audycji.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Maria Małanicz-Przybylska

Data emisji: 16.06.2018

Godzina emisji: 8.50

at

Czytaj także

Obcość w życiu i w antropologii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 08:05
- Kategoria obcości jest jedną z najstarszych w antropologii. Każdy z nas potrzebuje kogoś "obcego", bo w ten sposób się określa - mówiła w audycji dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzaje i źródła tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 08:06
W "Abecadle etnografa" dr Maria Małanicz-Przybylska rozjaśniała antropologiczne zawiłości pojęcia "tożsamość".
rozwiń zwiń